28.02.2011

Enerjisa’nın Çanakkale Rüzgâr Santrali açıldı

Today’s Zaman - Sabancı Holding bünyesindeki Enerjisa ile Avusturyalı ortağı Verbund tarafından Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı Mahmudiye beldesinde yapılan Çanakkale Rüzgâr Santrali işletmeye açıldı.

Santralin açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin artan enerji ihtiyacının karşılanması için yenilenebilir enerjinin önemine değinerek, hükümetin özel sektörün yenilenebilir kaynaklara dayalı enerji projelerine gereken desteği vermeye hazır olduğunu belirtti. 90 MW gücündeki Enerjisa Çanakkale Rüzgâr Santrali, Sabancı Holding’in 2011 yılında açmayı planladığı bir dizi rüzgâr santralinin ilkini oluşturuyor. Törende konuşan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Türkiye’nin rekabete dayalı enerji piyasasına güvenlerinin tam olduğunu ifade ederek, yakında 100-150 MW gücünde yeni bir projeye başlayacaklarını ve toplamda rüzgâr enerjisinden 300 MW güç elde etmeyi planladıklarını söyledi.

Verbund Başkan Yardımcısı Johann Sereinig ise Verbund-Sabancı ortak girişiminin 2,4 milyar avro ile Türkiye’nin en büyük enerji ortaklığı olduğunu söyledi. Türkiye’nin eşsiz yatırım fırsatları sunduğunu söyleyen Sereinig, sadece 2010 yılında yenilebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımların toplam kapasitesinin 4.000 MW’a ulaştığını vurguladı.
Türkiye; çanakkale; enerji sektörü; enerji piyasası; sabancı; enerjisa; verbund; yenilenebilir enerji; rüzgar santrali