28.03.2011

Enerjisa, 120 milyon avroluk hidroelektrik santrali yatırımını hayata geçirdi

Today’s Zaman – Sabancı Holding ile Avusturyalı enerji şirketi Verbund ortaklığındaki Enerjisa tarafından Kahramanmaraş’ta yapımı tamamlanan Hacınınoğlu Regülatörü ve Hidrolelektrik Santrali’nin açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve Verbund Yönetim Kurulu Üyesi Ulrike Baumgartner-Gabitzer’in de hazır bulunduğu bir törenle hizmete giren 142 megavat (MW) kurulu güce sahip hidroelektrik santrali 120 milyon avroya maloldu.

Törende konuşan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sabancı grubunun 2011 yılında enerji yatırımlarına ağırlık vereceğini söyleyerek, “2011 yılı Enerjisa için yenilenebilir enerji projelerinin devreye alındığı bir yıl olacak. Hacınınoğlu Hidroelektrik Santrali’nin ardından, 2011 yılı sonunda, 85 MW kurulu güce sahip Menge Barajı ve Hidroelektrik Santralı’nı, 2012 yılında ise 39 MW kurulu güce sahip Dağpazarı Rüzgar Enerjisi Santrali’ni devreye alacağız” dedi.

Verbund Yönetim Kurulu Üyesi Ulrike Baumgartner-Gabitzer de uluslararası bir ortaklığın Türk enerji sektörüne ilk kez bu büyüklükte bir yatırım yaptığına dikkat çekerek, amaçlarının Türkiye’nin sahip olduğu doğal enerji kaynaklarını Türkiye sanayisi ve özel sektörü için temiz enerjiye dönüştürmek olduğunu söyledi. Geçtiğimiz ay Enerjisa tarafından Çanakkale’de açılan rüzgar enerjisi santralini hatırlatan Gablitzer, “Hacınınoğlu Santrali, önümüzdeki dönemde Türkiye’de açacağımız hidroelektrik santrallerinin ilki..” şeklinde konuştu.
/Style%20Library/Invest/images/news.png
Türkiye; enerji sektörü; enerji yatırımı; yenilenebilir enerji; hacınınoğlu; sabancı; verbund; enerjisa; kahramanmaraş; hidroelektrik