30.05.2012

Hintli firmadan Çorlu'ya 150 milyon dolarlık tesis

Zaman - Dünyanın dördüncü büyük polyester üreticisi Hintli Polyplex yatırım için Türkiye'yi tercih etti. Bu yılın ikinci yarısında Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde temelleri atılacak fabrika 250 kişiyi istihdam edecek. Polyplex Başkan Yardımcısı Kapil Gupta, "Bu proje, sanayi sektöründe faaliyet gösteren büyük ölçekli müşterilerle iş birliği yapma planımızın önemli bir parçası" dedi.

T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nın (TYDTA) katkılarıyla gerçekleşen proje, dünyanın dördüncü büyük polyester üreticisi Polyplex’in 150 milyon ABD doları tutarındaki yatırımıyla, Tekirdağ Çorlu Avrupa Serbest Bölgesi'nde yeni PET reçine ürün serisi için kurulacak üretim tesisini içeriyor. İki aşamalı olarak gerçekleşecek olan yatırım kapsamında hayata geçecek tesisin yıllık üretim kapasitesi yaklaşık 600 bin ton olacak ve üretim tesisinde 250 kişi için doğrudan istihdam imkânı oluşacak. 2012 yılının ilk yarısında temelinin atılması planlanan tesisin yıllık ticaret hacminin de 1 milyar ABD doları civarında olması bekleniyor. Bu kapasitenin % 70-80'i Avrupa, ABD ve Rusya pazarlarına ihracat için ayrılacak.

Türkiye'ye ilk yatırımlarını 2004 yılında yaptıklarını söyleyen Polyplex Başkan Yardımcısı Kapil Gupta, "Tesisimiz konumu sayesinde Asya ve Avrupa arasında bir köprü görevi görüyor, son 3-4 yıldır kapasitede herhangi bir artış yaşanmamasına karşın büyümeyi sürdüren büyük Batı Avrupa pazarına da girebiliyoruz. Bu pazar önemli miktarda ithalat yapıyor. Tesis Orta Doğu, ABD, Rusya/Bağımsız Devletler Topluluğu ve Orta ve Doğu Avrupa pazarlarına da hizmet verecek. Bu proje global bir varlık oluşturma ve dönüşmekte olan sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren büyük ölçekli müşterilerle iş birliği yapma planımızın önemli bir parçası" dedi. TYDTA Başkanı M. İlker Aycı ise bu yatırım ile Türkiye'nin ithalatçı konumundan sıyrılıp ihracatçı konumuna geçeceğini söyledi. Türkiye'nin yatırım çekme pazarlarını çeşitlendirme stratejisi hazırladıklarını söyleyen Aycı, Hindistan'daki danışman sayısını ikiye çıkardıklarını kaydetti.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da Hintli firmanın yatırım kararının cari açık probleminin çözümünde son derece önemli olduğuna vurgu yaptı. "Bu yatırım cari açık canavarının sökülen bir dişi. Yeni teşvik sistemiyle örülmeye başlanan cari açık duvarına yeni bir tuğla konuldu" ifadesini kullandı.
Türkiye; kimya sektörü; petrokimya sektörü; tydta; polyplex; başbakanlık yatırım; ilker aycı; kimya yatırımı; tekirdağ; çorlu