31.01.2013

Turizm gelirinde son çeyrekte yüzde 17.2 artış

Today’s Zaman – Dünyada en çok turist çeken ülkeler sıralamasındaki yükselişini sürdüren Türkiye, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre turizm gelirini yüzde 17.2 oranında artırdı. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre Türkiye’nin 2012 yılı turizm geliri de önceki yıla göre yüzde 1.8 oranında artarak 23.4 milyar dolara çıktı.


Ekim, Kasım ve Aralık aylarından oluşan 4. çeyrekte turizm geliri bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 17.2 artarak 6.1 milyar dolar oldu. Turizm gelirinin yüzde 75.1’i yabancı ziyaretçilerden, yüzde 24.9’u ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi. Son çeyrekte ülkeye gelen turistlerin yaptığı kişisel harcamalar 5.2 milyar dolara ulaşırken paket tur satışlarından yaklaşık 901 milyon dolar gelir elde edildi.


Yıl genelinde elde edilen 23.4 milyar doların ise 18.8 milyar dolarını kişisel harcamalar, 4.6 milyar dolarını ise paket tur harcamaları oluşturdu.


Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNCTAD) tarafından geçtiğimiz yıl yayınlanan rapora göre Türkiye dünyanın en iyi 10 turizm ülkesi sıralamasında yükselen tek ülke olarak 6. sıraya çıktı. Ülkenin popüler tatil yörelerinden Antalya, dünyada en çok ziyaret edilen ilk 5 destinasyon arasında yer alıyor.

/Style%20Library/Invest/images/news.png
Türkiye; turizm geliri; turizm sektörü; türkiye 2012 turizm; türkiye turizm istatistikleri