31.05.2012

8 milyar dolarlık Fatih için 30 teknoloji devi sıraya girdi

Zaman - 15 milyon öğrenciye tablet bilgisayar dağıtılmasını öngören Fatih Projesi dünyanın önde gelen teknoloji devlerini harekete geçirdi.

Türkiye ve bölge temsilcilerine uyarıda bulunan şirketlerin merkezinden "Bu projeyi kazanmak bizim için prestij meselesi. Ne yapıp edip bu ihaleyi kazanmamız lazım" talimatları geldi. Son olarak Samsung, Türkiye piyasasının önemine dikkat çekerek ihaleye girmek için ekonomi yönetiminin kapısını çaldı.

Fatih Projesi'ne talip olduğunu ifade eden yerli ve yabancı 30'a yakın şirket ve konsorsiyum bulunduğunu ifade eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Nokia, Samsung, Intel, Sony, Sanyo, Vestel, Arçelik, Casper ve Exper gibi şirketlerin projeyle ilgilendiğini söyledi. Toplamda 8 milyar ABD dolarını bulacak ve öğrencilere dağıtılacak tablet bilgisayarlar için yerlilik şartı ön plana çıkıyor. Devlet, tablet bilgisayarları ve akıllı tahtayı ilk yıl % 40, ikinci yıl % 60, üçüncü yılda da % 80 yerlilik oranına ulaşmayı taahhüt eden firmadan alacak. Türkiye'de üretim yapılması da alım kriterleri arasında bulunuyor.

Projeye dâhil olacak firmaların 10 yıllık bir satış bağlantısı yapacağını aktaran Bakan Ergün, bağlantı yapan firmanın bu süreçte 25 milyon civarında tablet bilgisayar satmasının mümkün olacağını kaydetti. "Kim Türkiye'de üretim yapacak? Yerli katkı oranını en yüksek kim tutacak? En makul fiyatı kim verecek? Kim bu teknolojinin Türkiye'de gelişimine en çok gelişim sağlayacaksa biz onunla iş yapacağız" tespitini yapan Ergün, şartnamenin bu imkânı sağlayacağını kaydetti.
/Style%20Library/Invest/images/news.png
türkiye; fatih projesi; fatih projesi şartname; tablet pc; nihat ergün