31.10.2011

Türkiye'den General Motors'a yatırım çağrısı

Zaman - Otomotiv sektörünü, büyüme alanlarından biri seçen hükümet, bir taraftan yerli otomobil konusunda girişimcileri harekete geçirmeye çalışırken bir yandan da uluslararası yeni yatırımlar için kolları sıvadı. Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA), önceki hafta Almanya'da General Motors (GM) yönetimiyle bir araya geldi. Bir dönem İzmir Torbalı'da montaja dayalı üretim yapan Opel ya da GM bünyesindeki Chevrolet markalarından birini yeniden Türkiye'de yatırıma ikna etmek için TYDTA Başkanı ve Ekonomi Bakanlığı yetkilileri Opel Avrupa Başkanı D.Nick Reilly ile toplantı düzenledi.


Görüşmede Türkiye'nin yatırım konusunda son derece uygun bir konumda olduğunu aktaran TYDTA Başkanı İlker Aycı, Avrupa'daki birçok ülkeye göre öne çıkan avantajları sıraladı. Opel/Vauxhall Avrupa Başkanı Nick Reilly ve ekibinin ise anlatılanları tek tek not aldığı ve ilgiyle dinlediği belirtildi.


Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, General Motors'un Batı Avrupa'daki bazı maliyeti yüksek operasyonlarının maliyetlerde tasarruf imkânı sağlayan ülkelere kaydırılması yönünde çalışmalarının söz konusu olabileceğini belirten Keklik, "Bu kapsamda bazı operasyonların farklı ülkelere taşınması gündeme gelebilecek. Türkiye'de Ar-Ge yatımlarına yönelik sağlanan teşvikler Opel/Vauxhall Avrupa yönetiminin dikkatini çekti." dedi.


Opel'in Fiat Doblo üzerine geliştirilen yeni Combo modelinin 22 Kasım'da Bursa'da düzenlenecek üretim töreni için hazırlıklar da devam ediyor. Keklik, yeni Combo için toplamda Opel'in 137 milyon avro yatırım gerçekleştirdiğini açıkladı. Bunun bir kısmı Ar-Ge ve ürün geliştirme için yapılırken bir kısmı da Tofaş fabrikasında gerçekleştirildi.

/Style%20Library/Invest/images/news.png
Türkiye; otomotiv sektörü; otomotiv yatırımı; tydta; türkiye yatırım; başbakanlık yatırım; ilker aycı; opel; general motors