31.10.2012

İsviçre merkezli Barry Callebaut Eskişehir’e çikolata fabrikası kuracak

Dünya - Yüksek kaliteli kakao ve çikolata ürünleri üreticisi Barry Callebaut, Eskişehir’de bir çikolata ve kokolin fabrikası kuracağını açıkladı. Yeni tesis, Türkiye çikolata pazarının büyüme potansiyelini değerlendirmek ve bölge pazarındaki fırsatlardan yararlanmak üzere bir temel teşkil edecek.


Yatırım toplamı yaklaşık 15 milyon İsviçre Frangı (12 milyon avro / 16 milyon ABD doları) olan yeni fabrikanın başlangıç kapasitesi 15.000 ton olacak ve 50 kişiye iş imkânı sağlayacak. Barry Callebaut’un Türkiye’deki yeni tesisinin 2013 yılının ortalarında açılması planlanıyor. Eskişehir, Barry Callebaut’un mevcut ve potansiyel çikolata müşterilerine de yakın bir konumda bulunuyor.


Barry Callebaut’un CEO’su Juergen Steinemann yatırım hakkında, "Türkiye’de yeni ve modern bir çikolata fabrikasının kurulması, hızla büyüyen bölge potansiyelinin kullanılmaya başlanmasında bir başka önemli adım niteliğinde. Bu yatırım, coğrafi varlığımızı ortalamanın üstünde büyüme fırsatları sunan pazarlara doğru genişletmedeki stratejimize uygun bir adım olacak. Yeni üretim tesisi aynı zamanda bölgedeki konumumuzu iyileştirmemize de yardımcı olacak..”, şeklinde konuştu.

/Style%20Library/Invest/images/news.png
türkiye; gıda sektörü; yiyecek içecek sektörü; barry callebaut; eskişehir; türkiye çikolata üretimi