20.01.2010

İranlı otomobil üreticisinden Türkiye’de fabrika yatırımı

 

Today’s Zaman - İran’ın en büyük otomobil üreticisi Iran Khodro Industrial Group  (IKCO), Türkiye’de bir üretim merkezi açmak üzere yer arayışında. Firma, Türkiye’de üretim yapacak tesisle Rusya, Ukrayna, Bulgaristan ve Romanya gibi çevre ülkelere ihracatı hedefliyor.

 

IKCO, Çinli otomobil üreticileri Chery ve DFM gibi Türkiye’nin gelişen otomotiv sektörüne yatırım yapmak için fırsat arıyordu.

 

Anadolu Ajansı’na konuşan IKCO Türkiye distribütörü MYS Otomotiv’in Genel Müdürü Yiğit Seskir, içlerinde İran Endüstri ve Maden Bakanı Ali Ekber Mehrabian ve IKCO Genel Müdürü Cevad Necmeddin’in de bulunduğu bir İran delegasyonunun söz konusu yatırımdaki gelişmeleri görmek için yaptığı ziyareti hatırlattı.

 

Delegasyonun aynı zamanda Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile görüştüğünü belirten Seskir, “Tesis inşası uygun bir yer bulunduktan sonra başlayacak. Yaklaşık 1000 kişinin çalışacağı fabrikaya yapılacak yatırımın maliyeti 60 milyon avro olacak ve yıllık 300 milyon ABD doları değerinde ihracat yapmayı planlıyoruz” dedi. Seskir ayrıca fabrikanın sadece Samand ve Soren modeli araçları değil, firmanın tüm yeni modellerini üretebileceğini ekledi.