1.02.2010

Uluslararası organizasyonlarda favori rota: İstanbul

 

Today’s Zaman - Uluslararası toplantı ve etkinliklere ev sahipliği yapan İstanbul, bu konumunu son on yıldır kararlı bir biçimde güçlendiriyor. Toplantılara katılan ziyaretçilerin sayısı on yıl zarfında sekiz kat artarken, yeni projeler şehrin konferans kapasitesini 30.000 katılımcıyı ağırlayacak şekilde genişletti.

 

İstanbul, Uluslararası Kongreler Birliği (International Congress and Convention Association) verilerine göre, şehir 2000 yılında 40. sıradayken 2008 yılında dünyanın 15. kongre merkezi konumuna yükseldi. Veriler, uluslararası kuruluşlar tarafından düzenli bir şekilde organize edilen ve en az üç ülke arasında dönüşümlü olarak gerçekleştirilen toplantıları içeriyor.

 

Geçtiğimiz yıl İstanbul, bu tanıma uyan 72 adet toplantıya ev sahipliği yaparak gerçekleşen uluslararası toplantı ve organizasyon sayısını on yıl öncesine kıyasla dörde katladı.

 

İstanbul Kongre ve Katılımcı Bürosu’ndan (ICVB) alınan veriler, bir kez gerçekleştirilen veya farklı ülkelerde düzenlenmeyen konferansları dâhil etmeksizin, son on yılda düzenlenen konferanslara yönelik katılımcı sayısının 9987’den 83.043’e yükseldiğini gösteriyor. 25.000 katılımcıyla gerçekleştirilen 5. Dünya Su Forumu ve 15.000 katılımcıyla gerçekleşen Uluslararası Para Fonu (IMF) ile Dünya Bankası Yıllık Toplantıları İstanbul’da 2009 yılında gerçekleştirilen büyük etkinlikler arasında yer alıyor.

/Style%20Library/Invest/images/news.png