6.01.2010

Orta Doğu ile ilişkilerin gelişmesi 2010’da ihracata yansıyacak

 

Today’s Zaman – Türkiye’nin komşularıyla güçlü ekonomik bağlar kurma temelinde izlediği dış politikanın 2010 yılında Orta Doğu pazarlarına yapılan ihracata olumlu yansıyacağı bildirildi. İş adamları, Adana gibi Orta Doğu pazarına yakın illerde ihracatlarını artırmak için bölge ülkeleriyle ilişkileri geliştirme konusunda çaba gösteriyorlar.

 

Türkiye’nin son dönemde Orta Doğu ülkeleriyle ilişkilerinde yaşanan gelişmeler ülkenin bölgedeki konumunu ticari açıdan da güçlendirmeye yardımcı oluyor.

 

Türkiye ile Suriye arasındaki vize zorunluluğunun kalkması gibi anahtar niteliğindeki gelişmeler, bölge ile ikili ticaretin potansiyel itici gücü olarak görülürken, ihracatçılar tarafından da bölgedeki varlıklarını artırmanın bir aracı olarak kabul ediliyor. Bu çerçevede, Orta Doğu’ya yakın illerdeki ticaret odaları ihracatı artıracak stratejiler belirleme yönünde arayışlarını yoğunlaştırmış durumda.

 

Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Şaban Baş, Adanalı ihracat firmalarının, dünyanın en hızlı büyüyen pazarları arasında yer alan komşu ülkelere coğrafi yakınlığının büyük bir avantaj olduğunu söyledi. Suriye ile vize zorunluluğunun kalkması konusunda ise, “Bu gelişmenin her iki ekonomi için de beklenenden daha kısa sürede fayda sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

 

Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Ümit Özgümüş ise, Orta Doğulu iş adamlarıyla temaslarını 2010 yılında sıklaştırma kararı aldıklarını söyleyerek, “Örneğin, Suriye’ye iş gezileri düzenlemeyi planlıyoruz. Bu sayede girişimcilerimizi bölgeden daha fazla iş adamına tanıtarak, karşılıklı ticaret anlaşmaları ve ortaklıkların yolunu açmayı umuyoruz” dedi.

 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MUSİAD) Adana Temsilcisi Bilal Nadir Gök, hükümet ve iş çevrelerinin çabaları sayesinde, şehrin komşu ülkelerle ihracatının % 5’ten % 25’e yükseldiğini ve bu olumlu atmosferin girişimcilere 2010 yılında da fayda sağlayacağına inandıklarını kaydetti. Gök, Türkiye’nin ileriki yıllarda bölgenin en büyük tedarikçisi olma potansiyeli taşıdığını vurguladı.

/Style%20Library/Invest/images/news.png