8.01.2010

Dünya devlerinin gözü Türkiye’nin 20 milyar dolarlık nükleer santral ihalesinde

 

Today’s Zaman - Türkiye, ülkenin ilk nükleer enerji santralinin kurulması ve işletilmesine ilişkin yeni bir ihaleye gitmeye hazırlanıyor. İlkinin iptal edilmesinin ardından yeniden düzenlenecek ihale sürecinin enerji devlerinin çekişmesine sahne olması bekleniyor. Nükleer enerji konusunda söz sahibi Kanada, Rusya ve Japonya’nın yanı sıra ABD, Güney Kore ve Fransa’dan pek çok şirket ihale sürecini yakından takip ediyor.

 

ABD’li General Electric (GE) ihaleye ilgili gösteren ilk şirket olurken, şirket yetkilileri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kısa bir süre önce ABD’ye yaptığı ziyaret esnasında Türk yetkililerle temasa geçtiler. Nükleer santral ihalesi için GE ile iş birliği yapacağını açıklayan Türk enerji şirketi GAMA’nın da ABD’li ortağı adına lobi faaliyetlerinde bulunduğu biliniyor.  

 

Güney Koreli Korea Electric Power Corp. (KEPCO), 28 Aralık tarihinde üst düzey yöneticilerinden birini Türkiye’ye göndererek gerçekleştirilecek nükleer santral ihalesine teklifte bulunmayı planladığını bildirdi. KEPCO yöneticisi Ricardo Cordoba, ihaleye katılacaklarını ve % 25-30’luk kamu payı fikrine sıcak baktıklarını bildirdi. Şirketin önermiş olduğu ortaklık yapısının, teklifin önemini artırdığı ve şirketin ayrıca Türkiye’de bir Ar-Ge tesisi kurmayı vaat ettiği belirtiliyor.

 

Nükleer santral ihalesine teklifte bulunmayı planlayan bir başka Güney Koreli şirket ise SK. SK, Marmaray projesini kazanarak öne çıkarken, nükleer santral ihalesi konusunda Başkan Yardımcısı Seok Jaes Seo, Ulaştırma Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda görüşmelerde bulunmak üzere geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye ziyarette bulundu.

 

Japon Toshiba ve Itochu da nükleer santral ihalesine ilgi gösteren Uzak Doğu kökenli firmalar arasında yer alıyor. 2010 yılının Türkiye’de “Japonya Yılı” olması itibarıyla Japon şirketlerin rakiplerine göre daha avantajlı olabileceği yorumları yapılıyor. Japonya Dışişleri Bakanı’nın da Türkiye’ye geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği ziyarette ihaleye yoğun ilgi gösterdiği gelen haberler arasında.

 

Nükleer ihaleye teklifte bulunması olası olan bir enerji şirketi de Çinli China Nuclear Power Components Co. olarak öne çıkıyor. Firma önceki ihaleye ilgi göstermekle birlikte, teklif vermemişti. Bir önceki ihaleyi kazanan Rus Atomstroyexport’un yeni ihalede teklifte bulunup bulunmayacağı bilinmiyor; ancak Rus doğal gaz devi Gazprom süreci yakından takip ediyor.

/Style%20Library/Invest/images/news.png