18.12.2009

Yabancı bilim adamlarına Türk vatandaşlığı yolu açıldı

 

Today’s Zaman – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan; bakan, bürokrat, üniversite,  kamu ve özel sektör kuruluşlarına araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) alanında faaliyetlerde bulunan bilim adamlarına yönelik pozitif ayrımcılık gösterme çağrısında bulundu.

 

TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) çatısı altında faaliyet gösteren Bilim ve Teknoloji Üst Kurulu’nun 29. Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, “Türkiye, ülkeye yenilik ve gelişme hissi vermek amacıyla belirlenen hedeflere ulaşma konusunda hızla ilerliyor” dedi.

 

Erdoğan ayrıca, “Bilim ve teknoloji, sosyal ve ekonomik alanlarda etkisi olan bir daldır. Bilim ve teknolojiye yapılan yatırım, gerçekten ülkenin geleceğine yapılan bir yatırımdır. Bu alana daha fazla yatırım yaptıkça, daha fazla bilim adamımız oldukça, geleceğe daha güvenle bakabiliriz ve bugün sadece hayal edebildiğimiz şeyleri gerçekleştirebiliriz” dedi.

 

Erdoğan, 2002 yılında yapılan Ar-Ge harcamalarının 2,3 milyar Türk Lirası (yaklaşık 1,5 milyar ABD doları) civarında olduğunu ve bu rakamın 2008 yılının sonlarına doğru üç kat artarak 6,9 milyar Türk Lirası’na (yaklaşık 4,5 milyar ABD doları) ulaştığını bildirdi. Erdoğan ayrıca, 2002 yılında, özellikle Ar-Ge alanında tam zamanlı çalışan personel sayısının 27.000 olduğunu, hükümetin 2010 yılı hedefi olarak 40.000 personele ulaşmaya karar verdiğini; ancak bu hedefe 2006 yılında ulaşmayı başardığını belirtti. Başbakan’ın verdiği bilgilere göre, Türkiye’de halen 67.000 tam zamanlı Ar-Ge personeli bulunurken, bu rakamın 2013 yılında 150.000’e ulaşması bekleniyor.

 

Bilim adamlarına yönelik atılan olumlu adımlara ilişkin olarak, Başbakan Erdoğan yabancı bilim adamlarının kolaylıkla Türk vatandaşlığı başvurusunda bulunabileceğine ve vatandaşlığa geçebileceğine işaret etti. 

/Style%20Library/Invest/images/news.png