18.02.2010

Türkiye ile Burkina Faso arasında KEK protokolü imzalandı

 

Today’s Zaman - Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye ile Afrika ülkelerinden Burkina Faso arasında imzalanan Karma Ekonomik Komisyon (KEK) protokolü ile iki ülke arasında iş birliği eylem planının ortaya konulmuş olduğunu söyledi.

 

Türkiye-Burkina Faso KEK protokolü Ankara'da imzalandı. Protokole Türkiye adına Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Burkina Faso adına da Dışişleri ve Bölgesel İşbirligi Bakanı Bedouma Alain Yoda imza koydu.

 

Bakan Eroğlu, imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Burkina Faso ile ilişkilerinin geliştirilmesine büyük önem atfettiğini ifade etti. Protokolün iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi yönünde açık istek ve kararlılığı gösterdiğini belirten Eroğlu, ''Bu protokol ile iki ülke arasında önümüzdeki dönem iş birliği için bir eylem planı ortaya koymuş olduk'' dedi.

 

Burkina Faso Dışişleri ve Bölgesel İşbirliği Bakanı Bedouma Alain Yoda da protokol kapsamında oluşturulacak takip komitelerinin bu süreçte karşılaşılacak sıkıntıların paylaşılmasına yardımcı olacağını söyledi. Yoda, Türkiye'nin Afrika’ya olan açılımını saygıyla karşıladıklarını ve içten bir şekilde destek verdikleri de sözlerine ekledi.

/Style%20Library/Invest/images/news.png