15.01.2010

“Türkiye büyük bir küresel ekonomi olma yolunda”

 

 Today’s Zaman - Milletlerarası Ticaret Odası Başkanı Victor K. Fung ile Ankara’da yaptığı görüşmeden sonra bir açıklama yapan Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’nin serbest piyasa ilkelerini uluslararası ticarette de sürdürme konusundaki kararlığını dile getirdi. Çağlayan küresel ekonomik kriz dolayısıyla küresel ticaretin yeniden yapılandığını da belirtti.

 

Türkiye’nin kredi notu yükselen 13 ülkeden biri olduğunu hatırlatan bakan, ülkenin gelecekte küresel ekonomiyi etkileyecek en önemli ülkelerden biri olarak görüldüğünü de ekledi. Çağlayan, “Türkiye sağlıklı bir serbest piyasa ortamı olarak dünyanın en önemli merkezlerinden biri olmaya hazır” dedi.

 

Uluslararası Ticaret Odası (ICC) Başkanı Victor Fung ise piyasalar sıkıntılıyken bile serbest piyasa ekonomisinin gerekliliklerini muhafaza etmenin önemine işaret etti. Ticaretin küresel ekonomiyi sürükleyen ana güç olduğunu belirten Fung, ülkelerin sağlıklı bir ticaret yapısını korumak için uğraş vermeleri gerektiğini söyledi. Fung, Türkiye’nin G-20 üyesi bir ülke olarak bu sürece katkıda bulunabileceğini de ekledi.