11.01.2010

Özelleştirmede 10,4 milyar ABD doları olan hedef aşılabilir

 

Today’s Zaman - Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, 2010 yılı için beklenen 10,4 milyar ABD doları seviyesindeki özelleştirme geliri hedefini aşacaklarını düşündüklerini söyledi. Aksu, "2010 yılı, özelleştirme uygulamaları açısından tarihî bir yıl olacak" dedi.

 

Başkan Vekili Aksu, Çamlıbel, Fırat, Uludağ ve Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş.'de de ihale ilanına çıktıklarını ve söz konusu dört bölgede Şubat ayında, kalan üçünde ise Haziran ayında ihaleye çıkacaklarını söyledi.

 

Başkan Vekili Aksu, şu anda Çoruh, Osmangazi ve Yeşilırmak Elektrik Dağıtım bölgelerinde ihalelerin tamamlandığını, onay ve sözleşme aşamasına gelindiğini kaydederek, Rekabet Kurulu'nun ve EPDK'nın görüşünün beklendiğini söyledi.

 

Aksu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan gelecek görüşe göre elektrik üretim tesislerinde, ilk çeyrekte ihale sürecini başlatacaklarını belirtti.

 

Özelleştirme idaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, amaçlarının şeker fabrikalarının özelleştirmesinde, kalan portföylerde de bu yıl içinde ihaleye çıkmak ve sonuçlandırmak olduğunu bildirdi. Türkşeker A.Ş.’ye ait B portföyünde yer alan tesisler için teklif verme süresinin 21 Ocak tarihinde sona ereceğini söyleyen Aksu, sürenin uzatılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

 

Bir süredir gündemde olan köprü ve otoyol özelleştirmelerine de değinen Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Aksu, ilgili kanunun TBMM’den geçmesinin ardından köprü ve otoyol özelleştirmeleri ile ilgili çalışmalara başlayacaklarını sözlerine ekledi.

/Style%20Library/Invest/images/news.png