14.08.2012

Jantsa ve CLN, Aydın’da 36 milyon avroya fabrika kuruyor

Milliyet - 1977 yılından bu yana otomotiv ve savunma sanayisine yönelik jant üretimi yapan ve 80 ülkeye ihracat gerçekleştiren Jantsa, dünya pazarındaki en büyük rakibi İtalyan CLN Group ile ortak fabrika kuruyor. 36 milyon avroluk yatırımla kurulacak fabrika için % 50’şer payla JMW adında bir şirket de kuran Jantsa ve CLN, Aydın’daki fabrikada yılda 3 milyon jant üretmeyi hedefliyor.

 

Binek araç ve ağır vasıtalar için jant üretecek fabrikanın 400 kişiye istihdam sağlayacağı belirtilirken, tesiste deneme üretimine bu yılın Ekim ayında başlanacağı ifade edildi. Türk - İtalyan ortaklığındaki JMW, yılda 25 milyon avroluk ihracatın yanı sıra 50 milyon avroluk da ciro hedefliyor.

 

Jantsa Genel Müdürü ve Aydın Sanayi Odası Başkanı Ercan Çerçioğlu, 2008 yılındaki krizde güç birliği yapma kararı aldıkları CLN ile birlikte kurdukları JMW’nin, Türkiye’ye dünyanın en büyük jant fabrikalarından birini kazandıracağını belirtti. 8 bin çalışanı ve 1,7 milyar avro cirosu bulunan CLN ile Jantsa’nın, son 10 yıllık büyümelerinin paralellik gösterdiğini dile getiren Çerçioğlu, fabrikanın Aydın’ın Umurlu beldesinde 20 bin metrekarelik alana inşa edildiğini açıkladı.

 

CLN Group Yönetim Kurulu Başkanı Gabrielle Perris Magnetto da, Jantsa’nın hızlı ve istikrarlı büyüme grafiğinden etkilendiklerini söyleyerek “Uluslararası arenadaki en önemli rakibimizle ortak olmak güzel. Bizim gibi aile şirketi olan Jantsa, sektörde önemli konuma sahip. Kendileriyle ortak olmaktan ve Türkiye’de bulunmaktan son derece mutluyuz” dedi.

/Style%20Library/Invest/images/news.png