​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Türkiye'nin kaydettiği etkileyici büyüme performansı ve son on yılda uygulamaya aldığı yapısal reformlar, ülkenin pek çok uluslararası yatırımcının radarına girmesini sağlamıştır. EY’nin Avrupa Ülke Çekiciliği Araştırması'na göre 2018 yılında Türkiye, Doğrudan Yabancı Yatırım (DYY) açısından Avrupa’daki en popüler 7. ülke konumuna gelmiştir. Türkiye 2018 yılında, bir önceki yıla oranla %14 artışla 261 adet projeye ev sahipliği yapmış ve aynı zamanda Avrupa’da gerçekleştirilen DYY projelerinde %4 paya sahip olmuştur.​

Türkiye'de DYY Girişi ​

Türkiye’deki toplam DYY girişi 2002 yılına kadar sadece 15 milyar ABD doları seviyesinde yer alırken, bu rakam 2003-2018 döneminde 209 milyar ABD doları seviyelerine yükselmiştir.

Türkiye'de DYY Girişi (Kümülatif – milyar ABD doları)​​

Kaynak: Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası
Türkiye'de Sektörlere Göre DYY girişi

Finans ve imalat, son 16 yılda Türkiye’de en fazla DYY çeken sektörler olurken, ilgi gören sektörlerde Türkiye’nin küresel değer zincirinde daha üst sıralarda yer almaya yönelik 2023 yılı vizyonu doğrultusunda önemli bir çeşitlenme kaydedilmiştir.​
 
En Fazla DYY Çeken Sektörler
Kaynak​: Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası
Türkiye'de Ülkelere Göre DYY Girişi
Son 16 yılda Türkiye’deki DYY girişinin büyük bir kısmı Avrupa, Kuzey Amerika ve Körfez ülkelerinden gerçekleşirken, Asya'nın payı da belirgin bir şekilde artış göstermektedir.
En Büyük DYY Kaynakları

Kaynak: Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası​

Uluslararası Sermayeli Şirketler

Türkiye'deki uluslararası sermayeli şirketlerin sayısı 2002 yılında 5.600 iken, 2018 yılı sonu itibarıyla 65.533’e ulaşmıştır.

Uluslararası Sermayeli Şirket Sayısı​

Kaynak: Ticaret Bakanlığı​​​​

HIZLI BAĞLANTILAR

​​​