​1.​<br>

​1.​

2019 yılında Türkiye'nin Avrupa tarım ekonomisindeki sıralaması.

10.​<br>​<br>

10.​

2019 yılında Türkiye’nin küresel tarım ekonomisindeki sıralaması.​
<p>​%408​<br></p>

​%408​

​2002-2020 yılları arasında Türkiye'nin tarımsal ürün ihracatındaki artış.

<p>​%2,5<br></p>

​%2,5

​2003-2020 yılları arasında Türkiye'nin tarım sektöründeki yıllık ortalama büyüme oranı.

<p>​7,3x<br></p>

​7,3x

​2002-2018 yılları arasında Türkiye'nin çiftlik hayvanı, hayvan ve su ürünleri ihracatı 7,3 kat arttı.
Tarlada Çalışan Traktör Görseli
​​​
Dicle ve Fırat nehirlerine ev sahipliği yapan Türkiye'nin tarım sektörü bugün antik Mezopotamya'nın zenginliğini yansıtmaktadır. Türkiye, elverişli coğrafi koşulları ve iklimi, geniş tarım arazileri ve su kaynaklarının bolluğu ile tarım ve gıda alanında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Türkiye, 2020 yılında ülkedeki çalışan nüfusunun yaklaşık %18'ine istihdam sağlayan ve ülke GSYİH'sinin %6,6'sını oluşturan güçlü bir tarım ve gıda endüstrisine sahiptir. Sektörün GSYİH'ye olan mali katkısı 2020 yılında 47,3 milyar ABD doları olmuştur. 

Sektörü güçlü kılan özellikler arasında, ülkenin genç nüfusu, pazar büyüklüğü, dinamik ekonomisi, güçlü turizm geliri ve elverişli iklim koşulları yer almaktadır. 

Türkiye, dünyanın en büyük 10. tarım üreticisi olmakla birlikte kuru incir, fındık, ayva ve kuru kayısı üretiminde dünya lideridir. Ülke aynı zamanda dünyanın bir numaralı ayva, kuru üzüm ve un ihracatçısıdır. Türkiye, 2019 yılında 22,9 milyon ton süt üretimi gerçekleştirerek süt ve süt ürünleri üretiminde bölgesinde lider konuma gelmiştir. Buna ek olarak, Avrupa'daki toplam bitki türü sayısı 11.500 iken, Türkiye'nin toplam 11.000 bitki türüne ev sahipliği yaptığı tahmin edilmektedir. 

Söz konusu üretim hacmi, Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (EMENA) bölgesindeki en büyük tarım ürünleri ihracatçılarından biri olarak Türkiye'nin açık ara pozitif ticaret dengesini korumasını sağlamaktadır. Küreselde, Türkiye 2020 yılında 190'dan fazla ülkeye 1.800 çeşit tarım ürünü ihraç ederek 18,8 milyar ABD doları ihracat geliri elde etmiştir. 

Türkiye, sera üretimi, hayvansal ve bitki bazlı proteinler, tohumlar, ceviz ve badem, bebek maması ve su ürünleri yetiştiriciliği gibi tarım endüstrisinin alt sektörlerinde önemli yatırım fırsatları sunmaktadır. 

Türkiye, tarım sektörünün önde gelen küresel oyuncuları nezdinde kendini bölgesel bir üs ve tedarik merkezi için tercih edilen bir seçenek olarak konumlandırmayı hedeflemektedir. Ülke, sektördeki yatırımları teşvik etmek için potansiyel tarım ve gıda yatırımcılarına bir dizi teşvikler sunmaktadır.

ÖNDE GELEN OYUNCULAR

HIZLI BAĞLANTILAR