<p>​6.<br></p>

​6.

​2018 yılında Türkiye'nin dünyada turistler tarafından en çok tercih edilen ülkeler arasındaki sıralaması.
​46 milyon<br>

​46 milyon

​2018 yılında Türkiye'ye gelen yabancı turist sayısı.
<p>​463<br></p>

​463

​Türkiye'deki mavi bayraklı plaj sayısı.​
<p>​18<br></p>

​18

​Dünyanın en popüler turizm merkezlerinden biri olan Belek bölgesindeki golf sahası sayısı.
<p>​8.<br></p>

​8.

​Forbes Travel'ın dünyada en çok ziyaret edilen 10 yer listesinde Türkiye'nin sıralaması.
<p>​4.<br></p>

​4.

​Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü'nün (UNWTO) Avrupa'daki en popüler turizm destinasyonları listesinde Türkiye'nin sıralaması.
Türkiye'de Tatil Yapan Turist Görseli
​​​
​Dünyanın en popüler 6. turizm merkezi olan ve 2018 yılında 46 milyondan fazla turist ağırlayan Türkiye, turizm endüstrisinin gerek oturmuş gerekse gelişmekte olan alt sektörlerinde geniş yatırım fırsatları sunmaya devam etmektedir.
 
Elverişli konumu, mevcut potansiyeli, mega proj​eleri ve 2023 yılı için belirlediği iddialı hedefleriyle turizm sektörü, yatak kapasitesini aşan bir hızla büyümeye devam etmektedir. Son yıllarda ülkeye yapılan yatırımlarda dikkat çekici bir artış olmasına rağmen yeni girişimler için hâlâ büyük fırsatlar bulunmaktadır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu, kültür turizminin yanı sıra bölgelerin karakteristik özelliği, tarihi ve kültürüyle de örtüşen ve giderek yaygınlaşan butik otel konsepti açısından değerlendirilmeyi bekleyen önemli bir potansiyel barındırmaktadır.
 
 • Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü'nün (UNWTO) verilerine göre, Türkiye 2018 yılında dünyanın en popüler 6. turizm merkeziydi.
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, 2018 yılında Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı 46 milyon iken, aynı yıl turizm sektörünün elde ettiği toplam gelir 29,5 milyar ABD dolarıdır.
 • Türkiye turizm endüstrisindeki büyüme son yıllarda küresel ortalamanın üzerinde gerçekleşmiş, endüstrinin cari açığın kapatılmasına doğrudan katkısı 2018 yılında %52 olmuştur.
 • İnanç turizmi alanında ise, Türkiye çeşitli büyük dinlere ait kutsal mekânların yer aldığı birkaç ülkeden biridir. Toplam 316 kutsal mekândan 167'si İslam, 129'u Hristiyanlık ve 20'si Musevilik dinine aittir.
 • Gelen yabancı ziyaretçi sayısı esas alındığında Antalya, Türkiye'nin en çok tercih edilen şehridir. 2018 yılında ülkeye gelen yabancı turistlerin %32'si tarafından ziyaret edilen Antalya'nın merkezi ile çevresindeki Kemer, Belek ve Kaş gibi beldelerde 500'den fazla 4 ve 5 yıldızlı otel bulunmaktadır.
 • Türkiye'de faaliyet gösteren otel zincirlerinin sayısı 57’dir ve bunlardan 44’ünün sahibi yerli iken 15’inin sahibi yabancıdır. Türkiye'deki bu 57 zincirdeki toplam otel sayısı 628 iken toplam oda sayısı 149.601’dir.
 • 7.200 km uzunluğunda kıyı şeridi bulunan Türkiye, 463 adet mavi bayraklı plajıyla dünyada 3. sırada yer almaktadır.
 • Türkiye, jeotermal turizm potansiyeli açısından dünyada ilk yedi ülke arasında yer alırken, 1.500 adet kaplıcayla Avrupa'da 1. sıradadır. Çeşitli kaplıca tesislerindeki toplam yatak kapasitesi ise 100.000'e ulaşmıştır.
 • Belek bölgesi, Türkiye'nin en önemli golf merkezi olarak öne çıkmaktadır. Belek, 18 golf sahası, 50.000’in üzerinde yatak kapasitesi ve 2 milyon gelen turist sayısı ile dünyanın en popüler turizm merkezleri arasındadır.
 • Forbes Travel tarafından 2018 yılı turizm verilerine dayanarak hazırlanan dünyanın en çok ziyaret edilen 10 şehri listesinde İstanbul 8. sırada yer almıştır.
 • Türk hükümeti düşük hizmet ücretleri ve düşük vergi oranları gibi teşvikler sunarken bir yandan da turizm sektörünün büyümesini yavaşlatabilecek her türlü bürokratik engeli ortadan kaldırmayı hedefleyen politikalar izlemektedir.​​​

HIZLI BAĞLANTILAR

BAŞARI HİKÂYELERİ