Avanti

Avanti Logosu
​Avanti Communications Group plc (Avanti), Türkiye dâhil olmak üzere Afrika, Orta Doğu ve Avrupa bölgesinde yüksek hızlı veri iletişim hizmetleri sunan bir Ka-bant uydu operatörüdür. Avanti, HYLAS-2 Ka-bant uydusuna 450 milyon ABD dolarının üzerinde sermaye yatırımı yapmış olup bu tutarın %25'i (112 milyon ABD doları) Türkiye'nin kapsama altına alınmasına ayrılmıştır. Avanti’nin uydusu, Türkiye'nin bilgi ve iletişim teknolojileri ve geniş bant hedefleri doğrultusunda yüksek hızlı iletişim hizmetleri sunacaktır.

Türk hükümetinin uluslararası uydu operatörlerini, Uydu Yer İstasyonlarını (GES) Türkiye'de kurmaya teşvik etme politikalarından yola çıkan Avanti, Yatırım Ofisi’nin tavsiyesi üzerine 2013 yılında önde gelen bir uydu iletişim şirketi olan Türk ortağı Profen Group ile birlikte Türkiye'deki HYLAS-2 Ka-bant internet trafiğini yönetmek için yerel bir GES kurulacağını duyurmuştur. Yerel olarak "Teleport" adı verilen GES, HYLAS-2 trafiğini yönetecek ve Türkiye için %100 kapsama sağlayacaktır. Avanti, Türkiye içerisinde GES kurma izni almış tek uluslararası Ka-bant uydu operatörü olması sayesinde ülke içinde veri güvenliğini garanti altına alıp kurumsal ve bireysel müşterileri için güvenli ve yüksek kaliteli veri bağlantıları sağlayabilecektir. GES'in mülkiyeti ve işletmesi Profen'in ICT Telecommunication şirketine ait olacaktır.

Türkiye'deki ana hedefler ve yatırım planları

Konya'da Ka-bant GES tesislerinin inşaatı ve işletilmesi çalışmaları, Avanti ve Profen'in iki farklı konumda teleport (birincil teleport ve yedek teleport) kurulması için yaptığı yaklaşık 15 milyon ABD doları tutarındaki yatırımla 2013 yılında başladı. Bu tesisler, hiç şüphesiz Konya bölgesindeki bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün ekonomik gelişimine olumlu katkıda bulunacak olan yüksek nitelikli mühendislik işleriyle yerel istihdam olanakları sunacaktır.

Avanti ve Profen, Türkiye'de geniş bant hizmetleri sunarak pazarda rekabet etme planları dâhilinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile aktif bir şekilde temaslarda bulunarak GES'in yönetmeliklere tamamen uyumlu olmasını sağlamak üzere kurumun önerilerini ve gerekli yetkileri almış durumdadır. GES, hükümetin geniş bant hizmetleri sunarken bir yandan da ülkedeki iletişim trafiğinden yararlanan aileleri ve gençleri korumaya ilişkin gerekliliklerini göz önünde bulundurarak tasarlanmıştır. Buna ek olarak, GES'in temel hedeflerinden biri de elektronik iletişim hizmetleri ve ağlarıyla ilgili olarak yasal dinleme ve ulusal güvenlik gereksinimlerine uymaktır.

Konya GES'inin kurulması, Türkiye'de lisans almış telekomünikasyon uydu internet hizmeti sağlayıcılarının, tüketicilere ve kurumsal müşterilere, HYLAS-2 uydusu aracılığıyla güvenli ve yüksek kaliteli veri bağlantısı sağlayan Ka-bant uydu hizmetleri sunmaya başlamalarına olanak tanıyacaktır. Yatırımla ilgili konuşan Avanti CEO'su David Williams, şunları söyledi: “Avanti, Türkiye içerisinde bir Uydu Yer İstasyonu kurma izni almış tek uluslararası Ka-bant uydu operatörü olmaktan gurur duyuyor. Profen'in gerçekleştirdiği bu öncü yatırım, pek çok uygulamaya fayda sağlayacak.”

Profen CEO'su Önder Havuzlu ise, “Bu hamleyle telekomünikasyon pazarında açık arayla öne geçmekten çok memnunuz. Ka-bant hizmetlerinin Türkiye'deki potansiyeli muazzam. İşleteceğimiz Uydu Yer İstasyonu kamu sektörüne, kurumsal ve bireysel müşterilere son derece güvenli ve kaliteli veri bağlantıları sunulmasını sağlayacak,” dedi.​