Hyundai

Hyundai Logosu
​​1967 yılında kurulan Hyundai Motor Company’nin Güney Kore, Türkiye, ABD, Çin, Hindistan, Çek Cumhuriyeti, Rusya ve Brezilya’da üretim tesisleri bulunmaktadır. Hyundai, yaklaşık 200 ülkede faaliyet göstermekte olup üretim ile araç satışı rakamları açısından dünyanın en büyük beşinci otomotiv üreticisi konumundadır.

Hyundai Türkiye pazarına 1990 yılında adım atmıştır. Gördüğü yoğun talep ve yakaladığı yüksek satış rakamlarını takiben, Hyundai 1995 yılında İzmit fabrikasını açmış ve 1997 yılının Temmuz ayında üretim faaliyetlerine başlamıştır. Kocaeli iline bağlı Alikahya mevkiinde toplam 1 milyon m²’lik alan üzerine kurulu tesisin yıllık araç üretim kapasitesi 245.000’dir. Toplam tesis alanının 700.000 m²’si fabrikaya tahsis edilmiş olup 108.000 m²’si üretim faaliyetleri için kullanılmaktadır.

Hyundai Assan, İzmit fabrikasında 2.500 kişiye istihdam sağlamakta ve i10 ile i20 model binek araçları üretmektedir. Şirket bu araçların iç pazarda satışını gerçekleştirmekte, aynı zamanda da aralarında Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve İngiltere’nin bulunduğu 40’ın üzerinde Avrupa ülkesine ihracat yapmaktadır. Avrupa’nın küçük araç üretim üssü olarak faaliyet gösteren fabrika ürettiği araçları Orta Doğu, Afrika ve Avustralya pazarlarına da ihraç etmektedir. 

Fabrika tam kapasite ile yılda yaklaşık toplam 1,5 milyar avroluk ihracat geliri sağlamakta ve böylelikle Hyundai Assan’ın Türk ekonomisi ve Türk halkına sağladığı katma değer her yıl daha da artmaktadır.