FİNANSAL YATIRIMLAR VE STARTUPLAR

Ofiste Birlikte Çalışan İnsanlar Görseli

Türkiye'nin süregelen reform süreci ve projeye özel teşviklerle desteklenen teknolojik imkânları, ülkede yıllar içinde gelişen bir startup ekosisteminin oluşmasını sağlamıştır. Türkiye'deki startup ekosistemi, fonlama tarafında melek yatırımcı ağlarından girişim sermayesi fonlarına, destek tarafında ise hızlandırıcı programlarından teknoparklara, mentorlara ve devlet kurumlarına kadar uzanan tüm temel paydaşları bünyesinde barındırmaktadır.

 • Türkiye, ortanca yaşı 32,7 olan 83,6 milyonluk nüfusuyla Avrupa'daki en büyük ve en genç nüfusa sahiptir.
 • Genç nüfusun dijital olarak da aktif olduğu Türkiye, dünya çapında Facebook için 10., Instagram için 6., Twitter için 6., TikTok için 3., YouTube için 8. ve LinkedIn için ise 15. en büyük pazar konumundadır. Ayrıca Türkiye, mobil uygulamalarda toplam indirme sayısı açısından dünyada 7. büyük pazar konumundadır. Bu rakamlarla Türkiye, teknoloji alanındaki girişimciler için mükemmel bir üretim ve uygulama sahası olarak ön plana çıkmaktadır.
 • Türkiye aralarında 40.000'den fazla mühendislik mezununun da bulunduğu yıllık yaklaşık 1 milyon üniversite mezunuyla, Avrupa ve MENA bölgesindeki en büyük yetenek havuzlarından birine sahiptir.
 • Türkiye'nin startup ekosistemi 2020 yılında 137 milyon ABD doları ile rekor düzeyde yatırım elde ederken, 2021 yılının ilk yarısındaki yatırım rakamları şimdiden 1 milyar ABD doları eşiğini aşarak yeni bir rekor kırmıştır.
 • Türkiye'nin startup ekosistemi son iki yıl içinde üç adet “unicorn" şirket çıkartmıştır: Peak Games, Trendyol, Getir ve Dream Games.
 • ABD merkezli interaktif eğlence şirketi Zynga, Türk mobil oyun geliştiricisi Peak Games'i 2020 yılının Haziran ayında 1,8 milyar ABD doları karşılığında satın almıştır. Peak Games'in erken aşama yatırımcıları arasında Earlybird Ventures, Hummingbird Ventures ve Endeavor Global bulunmaktadır.
 • Çin'in e-ticaret devi Alibaba, 2018 yılında Türk e-pazaryeri Trendyol'un %82 hissesini 782 milyon ABD doları karşılığında satın almıştır. Ayrıca, Alibaba 2021 yılının Mart ayında gerçekleştirdiği yatırım kapsamında Trendyol'a 350 milyon ABD doları daha yatırım yaparak Trendyol'un toplam değerini 9,35 milyar ABD dolarına yükseltmiştir.
 • Çevrimiçi market uygulaması Getir, 2021 yılındaki B, C ve D serisi finansman turlarında 978 milyon ABD doları toplamıştır. 2021 yılının Haziran ayında tamamlanan son tur itibarıyla Getir'in değeri 7,5 milyar ABD dolarına ulaşmıştır. Getir'in yatırımcıları arasında Sequoia Capital, Tiger Global, Silver Lake ve Mubadala Investment Company bulunmaktadır.
 • 2021 yılının Haziran ayında, mobil bulmaca oyunları geliştiricisi Dream Games, B serisi finansman turunda 155 milyon ABD doları toplayarak startup değerini 1 milyar ABD dolarına yükseltmiştir.
 • Yakın gelecekte Türkiye'de, gelişmiş startup ekosisteminin, yüksek teknoloji kullanımına yatkın büyük ve genç nüfusun, yetkin ürün geliştirici havuzunun, her geçen yıl artmakta olan yatırım trendinin ve global şirketlere yapılan başarılı çıkışların (exit) yardımıyla daha da çok sayıda “unicorn" şirketin ortaya çıkacağı öngörülmektedir.
 • Uluslararası finansal yatırımcılar, bir sonraki başarılı çıkış turlarından faydalanmak için doğrudan veya fonlar üzerinden Türkiye startup ekosistemine yatırım yapabilirler. ​

HIZLI BAĞLANTILAR