FİNANSAL YATIRIMLAR VE STARTUPLAR

Ofiste Birlikte Çalışan İnsanlar Görseli

Türkiye’nin süregelen reform süreci ve projeye özel teşviklerle desteklenen teknolojik imkânları, ülkede yıllar içinde gelişen bir startup ekosisteminin oluşmasını sağlamıştır. Türkiye’deki startup ekosistemi, fonlama tarafında melek yatırımcı ağlarından girişim sermayesi fonlarına, destek tarafında ise hızlandırıcı programlarından teknoparklara, mentorlara ve kamu kurumlarına kadar uzanan tüm temel paydaşları bünyesinde barındırmaktadır.​

 • Türkiye, ortanca yaşı 33,1 olan 84,7 milyonluk nüfusuyla Avrupa’daki en büyük ve en genç nüfusa sahiptir.
 • Genç nüfusun dijital olarak da aktif olduğu Türkiye, dünya çapında Instagram için 6., Twitter için 7., TikTok için 9., YouTube için 12., LinkedIn için 14. ve Facebook için ise 14. en büyük pazar konumundadır. Ayrıca Türkiye, mobil uygulamalarda toplam indirme sayısı açısından dünyada 7. büyük pazar konumundadır. Bu rakamlarla Türkiye, teknoloji alanındaki geliştiriciler için mükemmel bir üretim ve uygulama sahası olarak ön plana çıkmaktadır.
 • Türkiye’nin startup ekosistemi son iki yıl içinde Trendyol ile “decacorn”; Peak Games, Getir ve Dream Games ile de üç adet “unicorn” çıkarmıştır.
 • 2021 yılında 294 startup, melek yatırımcılar ve girişim sermayelerinden toplam 1,6 milyar ABD doları yatırım çekerek ekosistem için yeni bir rekor kırmıştır. Türkiye, startup yatırımlarında Avrupa'da 10., Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde ise 2. olmuştur.
 • 2021 yılında sermaye artırımlarında, market teslimatı, oyun, gayrimenkul teknolojileri (proptech), finansal teknolojiler (fintech) ve blokzincir (blockchain) önde gelen dikey sektörler olurken, oyun, yapay zeka, derin teknoloji (deeptech), finansal teknolojiler ve sağlık teknolojileri (healthtech) işlem adedi bazında başı çekmiştir.
 • 2021 yılında oyun sektörü toplam 265 milyon ABD doları değerindeki 52 satın alma işlemi ile bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Dream Games tek başına 205 milyon ABD doları yatırım elde ederek Türkiye'de bugüne kadarki en büyük oyun girişimi fonlama anlaşmasına imza atarken, aynı zamanda unicorn'a dönüşen en hızlı girişim olmuştur. 2022 yılının Ocak ayında Dream Games, C serisi finansman turunda 255 milyon ABD doları ilave yatırım elde ederek toplam değerlemesini 2,75 milyar ABD dolarına taşımıştır.
 • Market teslimatı sektöründe Getir, 2021 yılında B, C ve D serisi finansman turlarında 983 milyon ABD doları tutarında yatırım almıştır. 2021 yılının Haziran ayında sonuçlanan yatırım turunda Getir'in değerlemesi 7,5 milyar ABD dolarına ulaşmıştır.
 • E-ticaret platformu Trendyol, Türkiye'nin ileri aşamalar tarafındaki en büyük yatırımını almıştır. Girişim sermaye yatırımcılarından oluşan bir konsorsiyum, Trendyol'un %9,09 hissesini 1,5 milyar ABD doları karşılığında satın alarak Trendyol’un değerini 16,5 milyar ABD dolarına taşımış ve Türkiye'nin ilk decacorn’u olmasını sağlamıştır.
 • İstanbul, Avrupa'nın en çok yatırım çeken şehirleri arasında 13., yatırım adedi bakımından ise 4. sırada yer almaktadır. Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde ise İstanbul, hem satın alma sayısı hem de toplam yatırım tutarı açısından Tel Aviv'in arkasından 2. sırada yer almaktadır.
 • Gelişmiş startup ekosistemi, yüksek teknoloji kullanımına yatkın büyük ve genç nüfus, rekabetçi maliyete sahip ve yetkin ürün geliştirici havuzu, her geçen yıl farklı sektörlerde artmakta olan yatırım trendleri ve küresel şirketlere yapılan başarılı çıkışların (exit) desteğiyle Türkiye’den yakın gelecekte daha fazla sayıda “unicorn” şirketin çıkacağı öngörülmektedir.
 • Uluslararası finansal yatırımcılar, gelecekteki başarılı çıkış turlarından faydalanmak için doğrudan veya dolaylı olarak fonlar üzerinden Türkiye startup ekosistemine yatırım yapabilirler. ​

HIZLI BAĞLANTILAR