Unicredit

Unicredit Bankası Logosu
​​​Temel bankacılık birimi 1870 yılında kurulan ancak gruba daha sonradan katılan bankalar nedeniyle kökleri 1473 yılına kadar uzanan UniCredit, toplam 18 ülkede, 14 ana pazarda, 25 milyon müşteriye Batı, Orta ve Doğu Avrupa'yı kapsayan benzersiz bir bankacılık ağı sunan, tamamen entegre kurumsal bankacılık ve yatırım bankacılığı (CIB) yaklaşımına sahip bir Pan-Avrupa ticari bankasıdır.​
 
UniCredit'in Avrupa bankacılık ağı İtalya, Almanya, Avusturya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Romanya, Rusya, Slovakya, Slovenya, Sırbistan ve Türkiye’yi kapsamaktadır. Batı, Orta ve Doğu Avrupa'daki bu stratejik konum, UniCredit'i bölgede pazar payı en yüksek bankalardan biri yapmaktadır.

UniCredit, 2001 yılında Türk bankacılık sektörüne girme kararını almış ve Koç Finansal Hizmetler (KFS) bünyesinde Koç Holding ile %50-50 ortaklığa imza atmıştır. Söz konusu dönemde KFS, Türkiye'nin en büyük 8. bankası olan Koçbank'ın sahibidir. KFS, 2005 yılında Yapı Kredi'yi satın alarak sektördeki konumunu güçlendirmeye karar vermiştir. Yapı Kredi ve Koçbank 2006 yılında birleşmiş ve Türkiye'nin en büyük 4. bankası haline gelen yeni Yapı Kredi'yi kurmuştur.

Yapı Kredi, 1944 yılında ülke çapında hizmet veren ilk Türk özel bankası olarak kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren müşteri odaklı yaklaşımı, inovasyona olan bağlılığı ve Türk finans sektörünün gelişimine yaptığı katkılar sayesinde bankacılık sektöründe güçlü bir itibara sahip olmuştur. Yapı Kredi ayrıca The Banker ve World Finance gibi birçok prestijli kurum tarafından Türkiye'nin en iyi bankası olarak gösterilmektedir.

Yapı Kredi, geniş hizmet ağı sayesinde toplumun her kesiminden 13 milyonun üzerinde sadık müşterisine üstün kaliteli ürün ve hizmetler sunmaktadır. Eylül 2017 itibarıyla tüm Türkiye'ye yayılmış 925 şubesinde 18.200'ün üzerinde genç ve dinamik çalışanıyla faaliyet göstermektedir. Banka bunlara ek olarak, tüm bankacılık işlemlerinin %86'sını gerçekleştiren gelişmiş alternatif dağıtım kanallarına (ADK) sahiptir. Bu alternatif dağıtım kanalları, yaklaşık 4.250 ATM, yenilikçi internet bankacılığı, öncü mobil bankacılık uygulamaları ve ödüllü iki çağrı merkezinden oluşmaktadır. Yapı Kredi, ulusal ve uluslararası iştiraklerle desteklenen, tamamıyla bütünleşik bir finansal hizmetler grubudur.

Yapı Kredi, uluslararası ve çokuluslu şirketlerle bankacılık ilişkilerinin yönetilmesi amacıyla kurulmuş bir Uluslararası ve Çokuluslu Firmalar Bankacılığı (IMB) departmanını da bünyesinde barındırmaktadır. Batı, Orta ve Doğu Avrupa pazarlarındaki geniş UniCredit ağı sayesinde, IMB Yapı Kredi’nin yurt dışında yatırım yapan Türk müşterilerini de desteklemekte ve böylelikle UniCredit'in faaliyet gösterdiği ülkelerde bankacılık işlemlerini kolaylaştırmakta ve iş geliştirme çalışmalarına katkıda bulunmaktadır.​