Ford

Ford Logosu
​​​Otomotiv sektöründe bir dev olan Ford Motor Company, genel merkezi Dearborn, Michigan, ABD’de yer alan küresel bir şirkettir. Ford otomobiller, kamyonlar, SUV araçlar, elektrikli araçlar ve Lincoln lüks araçların tasarımı, üretimi, pazarlaması ve servisini yapan şirket, Ford Motor Credit Company üzerinden de finansal hizmetler sunarak elektrifikasyon, otonom araçlar ve mobilite çözümlerinde liderlik pozisyonunu hedeflemektedir. Şirketin dünya genelinde yaklaşık 194.000 çalışanı bulunmaktadır.

Ford Motor Company ve Koç Holding’in eşit oranda hisse sahibi oldukları halka açık bir şirket olan Ford Otomotiv A.Ş., ticari araç üretimi ve ihracatının yanı sıra Ford marka otomobillerin Türkiye’ye ithalatını, satış ve satış sonrası hizmetlerini gerçekleştirmektedir.

Türkiye otomotiv sektörünün öncü şirketi Ford Otosan; Kocaeli’de Gölcük ve Yeniköy fabrikaları, Eskişehir’de İnönü fabrikası ve İstanbul-Sancaktepe’de Yedek Parça Dağıtım Merkezi ile Ar-Ge Merkezi olmak üzere beş ayrı konumda faaliyet göstermekte ve 10.000’i aşkın kişiye istihdam sağlamaktadır. 1.100 Ar-Ge mühendisinden oluşan kadrosuyla Türkiye’nin özel sektördeki en büyük Ar-Ge organizasyonlarından birine sahip olan Ford Otosan, aynı zamanda Borsa İstanbul’un en değerli otomotiv şirketidir.

Türkiye’nin ilk otomobil şirketi olarak 1959 yılında kurulan Ford Otosan, 1969 yılında ilk Türk otomobili olan Anadol’u ve 1986 yılında Türkiye’nin ilk yerli dizel motoru ERK’i üretmiş ve 2009 yılında Türkiye’den Amerika kıtasına araç ihraç eden ilk şirket olarak ulusal otomotiv endüstrisinin öncülüğünü üstlenmiştir. Kocaeli fabrikaları, yan sanayi üretimine yakın konumdan kendi liman tesislerine sahip olmaya kadar birçok lojistik üstünlüğü elinde bulundurmaktadır. Bu avantajlar düşük maliyetli ve esnek üretim gücünün yanı sıra büyük ölçekli bir ihracat programının yürütülmesini sağlamaktadır. Ford Otosan, beş kıtada 94 ülkeye araç, parça ve mühendislik ihracatı yaparak 2004 yılından bu yana, Türkiye’nin en fazla ihracat yapan ilk üç şirketi arasında yer almaktadır. Aynı zamanda son dört yıldır Türkiye ihracat şampiyonluğunu ve son sekiz yıldır sektör şampiyonluğunu elinde bulundurmaktadır.

Ford Otosan, yaklaşık 60 yıllık tarihini takiben bugün toplam 455.000 adet ticari araç, 75.000 motor ve 140.000 aktarma organı üretim kapasitesi ile Ford Avrupa’nın ticari araç üretim merkezi konumundadır. Ford Otosan, etkileyici üretim kapasitesi ile Türkiye otomotiv sektörünün en yüksek kurulu üretim kapasitesine sahiptir. Ford Otosan’ın 2001 yılında faaliyete başlayan Gölcük fabrikası, Ford Transit’in öncü üretim merkezi ve aynı zamanda Transit Custom ve Tourneo Custom modellerinin dünyadaki tek üretim merkezidir. Ford Otosan’ın 2014 yılında faaliyete geçen Yeniköy fabrikası ise Ford Courier modellerinin tek üretim merkezi konumundadır. 

Ford’un ağır ticari araç segmentindeki tüm mühendislik çalışmaları Ford Trucks markası altında Ford Otosan tarafından gerçekleştirilmekte ve araçlar Eskişehir fabrikasında üretilerek dünya pazarlarına sunulmaktadır. İnönü fabrikasında ayrıca ticari ve ağır ticari araçlar için motor ve aktarma organları üretimi de gerçekleştirilmektedir.

Ford Otosan, 1961 yılında Türk otomotiv sektöründe Ar-Ge çalışmalarını başlatan ve kuruluşundan bugüne Ar-Ge alanındaki yatırımlarına kesintisiz devam eden ilk şirkettir. Ford Otosan bugün Türk otomotiv sektörünün en büyük Ar-Ge merkezine sahiptir ve Türkiye’de sıfırdan motor, iç ve dış görsel tasarım dâhil olmak üzere, tüm bir aracı tasarlayabilen, test edebilen ve üretebilen tek otomotiv şirketidir. Ford’un ağır ticari araçlar ve ilgili dizel motor ve motor sistemleri için küresel mühendislik merkezi olan Ford Otosan, aynı zamanda Ford’un hafif ticari araç tasarım ve mühendisliği için destek merkezi konumundadır. 2014 yılında Sancaktepe’de faaliyete başlayan Ar-Ge Merkezi, Türkiye’de tek yerleşkede yer alan en büyük Ar-Ge merkezi unvanına sahiptir.

Sancaktepe Yedek Parça Dağıtım Merkezi, 35.000 m²'lik kapalı depo alanı ile Türkiye’nin en büyük yedek parça dağıtım merkezi olup kapalı alan kapasitesine göre Avrupa’da Ford’un yedek parça dağıtım merkezleri arasında 4’üncü sırada yer almaktadır. Ford Otosan Yedek Parça Dağıtım Merkezi, Ford Otosan’ın tüm yedek parça, pazarlama, satış ve satış sonrası operasyonlarının yönetildiği noktadır.

Toplumsal sorumluluklar konusundaki duyarlılığıyla da öne çıkan Ford Otosan, faaliyet gösterdiği bölgelerde okullar yaptırmakta, meslek okullarına laboratuvar kurmakta, ekipman ve burs sağlayarak eğitim kalitesinin yükselmesine katkıda bulunmaktadır. Marka vaadi olan “Go Further” (Hep daha ileri) ile Ford Otosan, daha mükemmel ürünler geliştirmek, güçlü bir iş modeli oluşturmak, çalışanları ve müşterileri için daha iyi bir dünya yaratmak amacıyla her zaman daha ilerisini düşüneceğinin sözünü vermektedir.​