ICBC

ICBC Logosu
​​​​​Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), 1 Ocak 1984 tarihinde kurulmuştur. 27 Ekim 2006 tarihinde, Şanghay ve Hong Kong borsalarına kote olan banka, son yıllarda 42 ülke ve bölgedeki 412 şubesi, “Kuşak Yol”un da dâhil olduğu 18 ülke ve bölgedeki 127 bağlı kuruluşuyla büyük ölçekli, küresel bir finans grubuna dönüşmüştür. 

Seçkin müşteri tabanı, çeşitliliğe sahip iş yapısı, güçlü inovasyon yeteneği ve pazardaki rekabet gücü ile yıllar içinde istikrarlı bir şekilde büyüyen ICBC, dünyanın önde gelen bankaları arasına girmiştir. Banka, dünya çapındaki 5,7 milyon kurumsal ​ve 530 milyon bireysel müşterisine geniş bir yelpazede finans ürünleri ve hizmetleri sağlamaktadır. ICBC 2016 yılında, The Banker dergisinin “Dünyanın En Büyük 1000 Bankası” sıralamasında, Forbes dergisinin “Global 2000” sıralamasında ve Fortune dergisinin ticari bankalar alt kategorisinde art arda dördüncü kez birinci olmuştur.

Bankanın Türkiye’deki faaliyetlerine bakıldığında, ICBC, 22 Mayıs 2015 tarihinde hisse alımını tamamladığı Tekstilbank’ta bugün itibarıyla %92,84 hisse sahibidir. Borsa İstanbul’da işlem gören ICBC Türkiye Bank A.Ş., toplam 44 şubeye, bir menkul kıymetler şirketine ve bir varlık yönetimi şirketine sahiptir. ICBC, kurumsal bankacılık, ticari bankacılık, KOBİ bankacılığı, yatırım bankacılığı ve bireysel bankacılık alanlarında faaliyet göstermektedir.

Tekstilbank, ICBC’nin Avrupa kıtasında gerçekleştirdiği ilk ticari banka birleşme ve satın alma işlemi olmuştur ve ICBC Türkiye Bank A.Ş. Türkiye ve çevre bölgelerde faaliyet gösteren ilk Çin menşeli ticari banka olma özelliğine de sahiptir. ICBC Türkiye Bank A.Ş., ICBC Grubu’nun küresel ağ kaynaklarından faydalanmakta ve bu sayede büyük müşterilere hizmet verme, büyük ölçekli projelere finansman sağlama ve sınır ötesi RMB işlemlerinde avantaj elde etme gibi faydalar sağlamaktadır. ICBC Türkiye Bank A.Ş. kredi, yatırım bankacılığı, perakende, ödeme işlemleri, takas, varlık yönetimi ürünleri ve hizmetleri ile Türk yerel piyasası, Çin ve uluslararası pazarlardaki müşterilerine kapsamlı bankacılık hizmetleri sunmaktadır. Banka, Türkiye ekonomisinin ve Türk toplumunun ilerlemesine geniş ölçüde katkı sağlamayı ve “Kuşak Yol” ve “Orta Koridor” girişimlerinin gerçekleştirilmesinde önemli bir rol almayı hedeflemektedir.​