Cargill

Cargill Logosu
​​​Cargill gıda, tarım, finans, endüstriyel ürün ve hizmetlerinin üretim ve pazarlamasını gerçekleştiren uluslararası bir şirkettir. 1865 yılında kurulan bu özel sektör şirketinin 70 ülkede 150.000'den fazla çalışanı bulunmaktadır. Küresel çapta faaliyet gösteren Cargill, dünyaya güvenli, sorumlu ve sürdürülebilir bir şekilde gıda sağlama konusunda lider olmayı hedeflemektedir.

Cargill Türkiye

Cargill, yaptığı yerel ortaklık anlaşması ile 1960 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet göstermektedir. Şirket, 1986 yılından itibaren ise ticari faaliyetlerine Cargill olarak devam etmeye başlamıştır ve bugün itibarıyla Türkiye'de, İstanbul, Bursa, Adana, Ankara, Balıkesir, Kocaeli ve İzmir olmak üzere yedi lokasyonda 600'den fazla kişiye istihdam sağlamaktadır.

Cargill Türkiye'nin 1992 yılında açılan genel merkezi İstanbul'da bulunmaktadır. Ticari yeniden yapılanma sürecinin ardından, 2014 yılında, Cargill Foods Türkiye, müşterilerine Orta Doğu, Türkiye ve Kuzey Afrika'da (METNA) hizmet vermeye başlamıştır. Bugün Cargill'in İstanbul ofisi METNA bölgesinde ana bölgesel ofis olarak faaliyet göstermekte ve Dubai, Kazablanka, Kahire ve Cezayir'de bulunan ofisler buradan yönetilmektedir.

Üretim ve Ticaret

Cargill, başta nişasta ve tatlandırıcılar olmak üzere gıda sektöründeki güçlü pozisyonu ile Türkiye'de önemli bir oyuncu konumundadır. Örneğin, Cargill'in Bursa-Orhangazi fabrikası nişasta ve tatlandırıcılarda uzmanlaşmış olup gıda sanayinin birçok alanında tedarikçi görevi görmektedir. Ayrıca, Cargill'in 2014 yılında Balıkesir'deki Turyağ şirketini satın alması şirketin Türkiye'de yemeklik katı yağ ve sıvı yağ piyasasına girmesinde dönüm noktası olmuştur. Bu satın alma, müşterilere sıvı ve katı yağ alanlarında yeni fırsatlar sağlamış ve Cargill'in METNA bölgesindeki faaliyetlerini geliştirmesine yönelik uzun vadeli vizyonunu güçlendirmiştir. 

Aynı yıl içinde Cargill, Gebze-Kocaeli’de bulunan oleo-kimyasal ürünler üreticisi Alemdar Kimya'yı satın almıştır. Alemdar Kimya şu anda, yenilenebilir kaynaklardan türetilen, endüstriyel nişasta ve endüstriyel yağ ürün gruplarındaki yenilenemeyen bileşenlerin yerini alacak ürünler sunmaktadır.

Ar-Ge ve Kalite

Cargill üretim faaliyetlerini, kapalı bir sistem dâhilinde el değmeden ve Türk Gıda Kodeksi ve Gıda Güvenliği standartlarına uygun şekilde yürütmektedir. Faaliyetlerini ISO 22000, ISO 14001 ve OHSAS kalite standartlarında sürdüren Cargill METNA, tüm tesislerinde endüstri yönetmeliklerine uygun çalışmaktadır.

Çevre ve Enerji

Cargill'in Bursa ve Balıkesir'deki tesisleri, önemli yenilenebilir üretim ve verimlilik projelerine imza atmıştır. Bursa fabrikasına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Enerji Verimli Endüstriyel Tesis Ödülü verilmiştir. Balıkesir tesisi de 2017 yılında CO2 emisyonlarını %50 oranında azaltmıştır. Cargill çevre, enerji ve su kaynaklarına destek sağlamaya yönelik yatırımlarına devam etmeyi amaçlamaktadır.

Kurumsal Sorumluluk

Cargill, bölgesindeki insanların eğitimi ve refahının yanı sıra çevre sorunlarına da büyük önem vermektedir. Kurulduğu günden bu yana tek başına birçok sosyal sorumluluk projesi geliştirmiştir. Bunlara ek olarak sosyal sorumluluk ve gönüllülük projeleri geliştirmek üzere çeşitli sivil toplum kuruluşları ile yakın iş birliği içinde çalışmaktadır.​