BNP Paribas

BNP Paribas Bankası Logosu
​​​​Kârlılık, sermaye büyüklüğü ve piyasa değeri bakımından Avro Bölgesi’nin önde gelen bankalarından olan BNP Paribas, A/A-1 (Standard & Poor’s), A+ (Fitch) ve Aa3 (Moody’s) kredi derecelendirme notlarıyla dünyanın en güçlü bankalarından biridir. BNP Paribas, 74 ülkeye yayılan faaliyetleri, 146.000’i Avrupa’da olmak üzere dünya çapında 193.000 çalışanı ile dünyadaki en geniş küresel ağlardan birine sahiptir. 

BNP Paribas Grubu, iç piyasalar ve uluslararası finansal hizmetler dâhil perakende bankacılık hizmetleri ve kurumsal bankacılık olmak üzere faaliyetlerini iki alanda yürütmektedir. BNP Paribas, Avrupa’nın ekonomik tarihine uzanan güçlü kökleri ile günümüzün değişen dünyasında müşterilerini ve çalışanlarını desteklemekte; 1848 yılından bu yana grubun istikrarlı ve yenilikçi kimliğinin oluşmasına katkı sağlayan irili ufaklı gelişmelerle büyümeye devam etmektedir.

BNP Paribas, Türkiye’de 1920’lerde Osmanlı Bankası ile başlayıp BNP Ak Dresdner (1996) ve Anadolu Cetelem Tüketici Finansmanı (1998) ile devam eden köklü bir geçmişe sahiptir. BNP Paribas, 2005 yılında Türk Ekonomi Bankası A.Ş. (TEB) hisselerinin %85’ini elinde bulunduran TEB Mali Yatırımlar A.Ş.’nin %50 hissesini satın alarak ülkedeki konumunu daha da güçlendirmiştir. BNP Paribas Grubu’nun Fortis Bank hisselerini satın almasının ardından TEB ile Fortis Bank 2011 yılında Türkiye’de TEB markası altında birleşmiş ve banka büyümeye devam etmiştir. 

Türkiye pazarının güçlü temel taşlarının da etkisiyle TEB, sadece cazip bir yatırım fırsatı olmaktan çıkmış, şube sayısı, varlık hacmi ve yeni ürün lansmanları açısından da Türkiye’nin önde gelen bankalarından biri olmayı başarmıştır. BNP Paribas ve TEB iş birliği ile çok daha güçlü bir Türk bankası ortaya çıkmıştır. 2005 yılında 75 olan şube sayısı 2016 yılı sonu itibarıyla 515’e yükselmiş, personel sayısı da 9.700’e ulaşmıştır.

TEB, özellikle perakende ve ticari bankacılık alanlarında BNP Paribas’ın uluslararası bankacılık ağı içinde çeşitli yenilikçi, verimli ve etkin ürünlerini, hizmet ve çözümleriyle birlikte büyüyen ve çeşitlenen bir müşteri kitlesine sunmaktadır. Banka, BNP Paribas’ın bilgi ve birikim gücünden aldığı destekle Türkiye’deki büyüme ve hizmet yolculuğunu kararlı adımlarla sürdürmektedir. BNP Paribas ile yapılan güçlü iş birliğinin önemli göstergelerinden biri de TEB’in günümüzde BNP Paribas’ın 60 ülkede yaklaşık 100 lokasyonda yerleşik Ticaret Merkezleri ağına dâhil olmasıdır. Ayrıca bu ortaklık, Türk girişimcilerin güçlü bir şekilde faaliyet gösterdiği ülkelerde TEB’in, BNP Paribas bünyesinde Türk masaları açabilmesine imkân sağlamıştır.

BNP Paribas, Türkiye’yi, finansal ürün yelpazesini genişletebileceği stratejik bir ülke olarak değerlendirmektedir. Faaliyetlerini BNP Paribas Cardif Emeklilik, BNP Paribas Cardif Hayat Sigorta ve BNP Paribas Cardif Sigorta aracılığı ile sürdüren BNP Paribas Cardif, Türkiye’ye 2007 yılında %100 BNP Paribas sermayesiyle yatırım yapmış, BNP Paribas’ın güçlü mali ve teknolojik altyapısını arkasına alarak Türk sigorta pazarında önemi bir pazar payı elde etmiştir.

Fortis Leasing ve TEB Leasing’in 2011 yılında birleşmesini takiben kurulan BNP Paribas Finansal Kiralama, BNP Paribas Leasing Solutions iştiraki olarak Türkiye’de yatırımların finansmanına aracılık etmekte, BNP Paribas Grubu’nun yurt dışındaki satıcılar ile oluşturduğu sinerji ve TEB’in yurt içindeki geniş ağı sayesinde hizmetlerini daha geniş kitlelere ulaştırmaktadır. Kurumsal sosyal sorumluluklarının bilincinde olan BNP Paribas, TEB aracılığıyla Türkiye’de çeşitli projeler ile eğitim, çevre ve topluma katkılarını devam ettirmektedir.​