Novartis

Novartis Logosu
​​​Novartis, bilime dayalı yenilikler yoluyla toplumun en önemli sağlık sorunlarını çözme misyonuna sahip, merkezi İsviçre'nin Basel şehrinde bulunan küresel bir sağlık şirketidir. Novartis Grup, her biri küresel ölçekte yer alan üç farklı bölüm ile faaliyet göstermektedir. Bu bölümler Novartis İlaç, Novartis Onkoloji ve Sandoz'dur.

Novartis İlaç portföyü kardiyovasküler/metabolik, oftalmoloji, solunum, nörobilim, immünoloji ve dermatolojiyi içeren çok çeşitli tedavi alanlarını kapsamaktadır. Novartis Onkoloji, hassas onkoloji tedavisi uygulamalarının desteklenmesinde lider konumundadır.

Sandoz, eşdeğer ilaçlar ve biyobenzerler alanında, tüm dünyada insanların yüksek kaliteli ilaçlara erişebilmesini sağlayan yeni yaklaşımlara öncülük eden küresel bir liderdir. Sandoz'un portföyünde tüm ana tedavi alanlarını kapsayan 1.000'den fazla ürün yer almaktadır.

Türkiye, Novartis'in faaliyetlerinde 60 yıldan uzun süredir önemli bir yer tutmaktadır. Novartis Grup bugün hem Türkiye hem de ihracat pazarları için kilit ürünlerini Türkiye'de üretmektedir. Türkiye'de 2.000'den fazla nitelikli çalışanı bulunan Novartis Grup, insan odaklı çalışma kültürü oluşturma ve çalışanları için en iyi iş yeri ortamını hazırlamaktaki becerisiyle sektörde öncü rolünü üstlenmiştir.

2019 yılındaki toplam ihracatı 136 milyon ABD doları olarak gerçekleşen Novartis Türkiye'nin son on yıldaki toplam ihracat rakamı 1,6 milyar ABD dolarını aşmıştır.

Ayrıca Novartis Grup, Türkiye'nin klinik araştırmalar konusunda lider ilaç şirketidir. Novartis Türkiye, Türkiye'de gerçekleştirdiği 100'ü aşkın  klinik deneme ile Türk doktorlarının araştırma alanında dünya çapında daha rekabetçi hale gelmesine yardımcı olmuştur.

Novartis Türkiye'nin uzun vadeli hedefi, ülkeyle birlikte büyümeyi sürdürmek; yatırım, Ar-Ge ve üretimi artırarak yerel ilaç sektörünün daha ileriye taşınmasında öncü bir rol üstlenmektir.