Shell

Shell Logosu
​​​Royal Dutch Shell’in öyküsü 1900’lerin başında, İngiltere ile Hollanda'nın petrol sektöründe iş birliği yapma kararı almalarıyla başlamıştır. Şirket 1907 yılında Royal Dutch Petroleum Company ile Birleşik Krallık'a ait Shell Transport and Trading Company’nin birleşmesiyle kurulmuş ve üzerinden yüz yıl geçmeden 2005 yılında, bu iki şirket aynı bayrak altında bir araya gelerek Royal Dutch Shell plc. adını almıştır.

Shell, bugün 92.000’i aşkın çalışanı ve 43.000 dolum istasyonu ile 70’ten fazla ülkede faaliyet göstermekte, günde 30 milyonun üzerinde müşterisine hizmet sunmaktadır. Shell'in stratejisi petrol ve gaz sektöründeki lider konumunu güçlendirirken küresel enerji talebini de sorumluluk çerçevesinde karşılamayı amaçlamaktadır. Shell'in faaliyetlerinin özünde emniyet ile çevresel ve sosyal sorumluluk yatmaktadır.

Türkiye’de 1923 yılından bu yana faaliyet gösteren Shell, enerji alanında sektöre yeniliklerle ve yüksek standartlarla liderlik ederken, Türkiye ekonomisine katkıda bulunmak için çalışmaya devam etmektedir. Shell Türkiye ayrıca teknik ve teknolojik bilgi birikimini, Ar-Ge ve İş Sağlığı, Emniyet ve Çevre (İSEÇ) konularındaki küresel deneyimini toplum ile paylaşmaktadır. 
2006 yılında akaryakıt ve istasyon ağını güçlendirme çalışmalarının bir parçası olarak Shell, Türk sanayisinin köklü şirketlerinden Turcas Petrol ile gerçekleşen birleşmenin ardından, %70 oranında hissesine sahip olduğu Shell & Turcas Petrol A.Ş.’yi kurmuştur. Shell & Turcas Petrol A.Ş perakende akaryakıt ve madeni yağ; ticari akaryakıt, madeni yağ ve filo faaliyetlerini, Türkiye’deki diğer Shell şirketleri de petrol ve gaz arama, havacılık, kimya, denizcilik ve enerji ticareti faaliyetlerini yürütmektedir.

Shell & Turcas, Türkiye'de 1.000’in üzerinde istasyondan oluşan ağı ile günde 1 milyondan fazla müşterisine hizmet sunmaktadır. Türkiye madeni yağ pazarında 11 yıldır kesintisiz olarak liderliğini sürdüren Shell & Turcas, Türkiye benzin ve dizel akaryakıt pazarında da liderdir ve Kocaeli ilindeki Derince madeni yağ ve gres üretim tesislerinden 57 ülkeye yaptığı ihracatla da Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren şirketleri arasındadır. 

Shell, Türkiye’nin sadece ekonomisine değil, sosyal ve kültürel gelişimine de destek olmaktadır. İstihdam yaratarak, iş ortaklarının kapasitelerini geliştirerek ve sosyal yatırım projeleri gerçekleştirerek Türkiye’ye değer katmaktadır. Shell & Turcas Petrol A.Ş.'nin çalışanları dâhil olmak üzere, Shell Türkiye yaklaşık 700 çalışanı ile faaliyetlerini sürdürmekte ve yaklaşık 15.000 kişiye dolaylı olarak istihdam olanağı yaratmaktadır.​