BASF

BASF Logosu
​BASF, 1880 yılında ilk satışını gerçekleştirdiği Türkiye'de köklü bir geçmişe sahiptir. Kimya sektörünün öncü şirketlerinden biri olan BASF, Türkiye’de uzun yıllar boyunca birçok endüstriyel sektöre kimyasal ürün tedarik etmiştir ve cumhuriyetin kuruluşundan bu yana ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır.
 
BASF Türkiye’de; Dilovası, Çayırova, Gebze, Trabzon, Adana ve yakın zamanda satın aldığı Çayırova'daki Chemetall Türkiye olmak üzere altı üretim tesisiyle faaliyet göstermekte olup şirketin ayrıca İstanbul, Adana, Ankara, Antalya, Bursa ve İzmir'de ofisleri bulunmaktadır.

Ürünlerin satışı; endüstriyel kimyasallar, fonksiyonel ürünler ve çözümler, performans ürünleri ve tarımsal çözümler olmak üzere dört ana kategoride toplanmaktadır. Bu çerçevede BASF otomotiv, elektrik-elektronik, inşaat, dericilik, deterjan, temizlik, tıbbi araçlar, kozmetik, hayvan yemi, tarım ve gıda gibi birçok önemli sektöre hizmet sunmaktadır.

BASF Türkiye'deki faaliyetlerini “Sürdürülebilir bir gelecek için kimya yaratıyoruz” misyonuna bağlı kalarak yürütmektedir. Bu misyonun bir parçası olarak şirket 2010 yılında, 81 ildeki 81 lisenin kimya laboratuvarını yenilemek üzere Milli Eğitim Bakanlığı ile bir protokol imzalamıştır. Bu girişim, “81 İlde 81 Kimya Laboratuvarı” projesi olarak bilinir hale gelmiştir. 
 
BASF'nin çocukların kimyaya ilgisini artırmak amacıyla küresel olarak hayata geçirdiği eğitim projesi “Kids' Lab”, 2011 yılında Türkiye'de de uygulanmaya başlamıştır. Üç ayrı alışveriş merkezinde uygulanmaya başlayan Kids' Lab, halen İstanbul Modern müzesinde çocuklarla buluşmaya devam etmektedir. Kids’ Lab, 2012 yılında Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği tarafından “Toplumsal Etki Uygulamaları” ödülüne layık görülmüş ve proje 2017 yılı itibarıyla 14.000’in üzerinde çocuğun yaşamına dokunmuştur. Kids’ Lab’ın sanal dünya oyunu Sanalika da yakın tarihte IAB Mixx Awards’da oyun içi entegrasyon kategorisinde Altın Mixx ödülünü almıştır.
 
BASF’nin yenilenen Dilovası Fabrikası Yönetim Merkezi binası, “Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEED) Gold” sertifikası almıştır. BASF’nin Kocaeli, Gebze’de yeni inşa edilen Yapı Kimyasalları Lojistik ve Teknik Geliştirme Merkezi tesisi ise “LEED Platinum” sertifikası alarak Türkiye’de en yüksek LEED derecesiyle sertifikalanan ilk endüstriyel bina olmuştur.​