2.08.2012

Güney Kore’yle serbest ticaret başlıyor

Hürriyet - Türkiye ile Güney Kore arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalandı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Güney Kore Ticaret Bakanı Taeho Bark’in imzaladığı anlaşma ile iki ülke arasındaki ticaretin hızla büyümesi ve girişimcilerin üçüncü ülkelerdeki ortaklıklarının artırılması hedefleniyor. Ekonomi Bakanı Çağlayan, 2 trilyon dolara ulaşan milli geliri, 1.5 trilyon doların üzerinde toplam dış ticaret hacmini ve 120 milyonu aşan nüfusu temsil eden iki ülkenin ekonomik entegrasyon anlamında çok önemli bir adım attığını ifade etti. Çağlayan, şunları kaydetti:


“Güney Kore ile olan kan kardeşliğimizi, bir adım daha ileri götürerek stratejik ve ekonomik, ticari kardeşlik noktasına getiriyoruz. Bizim için Uzakdoğu’da bir ilk olan bu STA, birbirimizi ekonomik anlamda daha fazla tanımamıza da neden olacaktır. Sadece ikili ilişkilerimiz değil, üçüncü ülkelerde de girişimcilerimizin önemli ortaklıklar yapmasını sağlayacaktır.”


Güney Kore Ticaret Bakanı Taeho Bark da iki ülke arasında bir çok alanda işbirliği fırsatının olduğunu söyledi. Türkiye ile Güney Kore arasındaki ilişkinin, yakın zamanda stratejik ortaklık işbirliği seviyesine yükseldiğini dile getiren Bark, “Fakat bir şey eksikti. O da iki ülke arasındaki STA. Bu STA’nın iki ülke arasında sistematik bir işbirliğinin kurulmasına zemin hazırlayacağını düşünüyoruz” dedi. Bark, STA’nın iki ülke arasındaki ticareti geliştireceğine inancının tam olduğunu bildirdi. Güney Kore’nin diğer ülkelerle yaptığı STA’lara da değinen Bark, “Bugün imzaladığımız anlaşma ile Türk girişimciler, bizim diğer ülkelerle imzaladığımız STA’ları da kullanarak önemli avantajlar elde edebilecek” dedi.

/Style%20Library/Invest/images/news.png
türkiye; güney kore; serbest ticaret anlaşması; türkiye kore sta; türkiye kore ticaret