1.04.2013

İlker Aycı: Yabancı yatırımcıların gözü Türkiye'nin altyapı projelerinde

Dünya - Türkiye'deki altyapı projeleri, yabancı fonların iştahını kabarttı. İMKB'de hisse senedi yatırımları olan ABD'li itfaiyeciler, Kanadalı öğretmenler, Norveç ve İsveçli emekliler şimdi de Türkiye'nin altyapı yatırımlarını radarına aldı. 2008'de patlak veren ve özellikle ABD ile Avrupa ekonomilerinde büyük sarsıntıya neden olan ekonomik kriz, gelişmiş ülkelerdeki fonları Türkiye gibi görece daha yüksek getiri vadeden ülkelere yöneltti.

 

Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Başkanı İlker Aycı, daha önce borsa ve bonoya yatırım yapmak üzere Türkiye'ye gelen ABD, Kanada ve İsviçreli emeklilik fonlarının artık daha uzun vadeli yatırımlar için ülkeye gelmek istediklerini söyledi. Özellikle Fitch'in Kasım 2012'de Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmesinin ardından ilginin arttığını belirten Aycı, "Örneğin ABD'li itfaiyecilerin, Kanadalı öğretmenlerin emeklilik fonları Türkiye'nin altyapı projelerine yatırım yapmak istiyorlar. Şu sıralar önümüzdeki dönemde yapılacak köprü, havaalanı, hastane özelleştirmeleri gibi projeleri inceleyen emeklilik fonları, altyapı projelerine finansal ortak olarak ortak olmayı planlıyorlar.." dedi.

İstanbul'a üçüncü havalimanı ve kentsel dönüşüm projelerinin son dönemde uluslararası yatırımcıların yoğun ilgisini çektiğini belirten Aycı, "Özellikle Japonlar kentsel dönüşümle ilgileniyor. Çinlilerin 1 trilyon dolarlık fonları var, Türkiye'deki tüm altyapı projeleriyle ilgileniyorlar. İstanbul Boğazı'na üçüncü köprü ve sağlık alanındaki özelleştirmelerle de ilgili yabancı fonlar var.." dedi.

 

Son dönemde cari fazla veren Çin, Singapur ve Körfez ülkelerinin devlet fonlarının da Türkiye'deki altyapı yatırımlarına ilgi gösterdiğine değinen Aycı, şunları söyledi: "Önümüzdeki 10 yılda Türkiye'nin 250 milyar doları aşan altyapı yatırımları olacak. Bunun 70-80 milyar dolarını kendi iç kaynaklarımızdan yapacağımız öngörülüyor. Geri kalan 140-150 milyar doları aşkın yatırımın uluslararası kaynaklardan sağlanması gerekiyor. Bunun için de siyasi ve ekonomik istikrarın korunması çok önemli.."


2013 yılında başta finans, sigorta ve enerji sektörleri olmak üzere Türkiye'ye doğrudan yabancı sermaye ilgisinin devam edeceğini belirten İlker Aycı, "Geçen yıl 28 milyar dolarlık satın alma ve birleşme gerçekleşti. Bu yıl da geçen yılın altında kalmayız. Bankacılık ve sigorta alanında gelmek isteyenler var. Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ'nin Türkiye'de bankacılık lisansı alması o bölgedeki yatırımcıları da Türkiye'ye çekecektir" şeklinde konuştu.

İlker Aycı Görseli