1.06.2015

Votorantim, Sivas’a yarım milyarlık yatırım yapıyor

Dünya - Dünyanın en büyük 8. çimento üreticisi Brezilyalı Votorantim Cimentos, Türkiye’de işlerini büyütüyor. Şirket 140 milyon euro (420 milyon lira) yatırımla Sivas fabrikasının kapasitesini 0.6 milyon tondan 1.8 milyon tona çıkaracak. Şirketin Türkiye CEO’su Şefik Tüzün, “Votorantim, Türkiye’ye, inşaat pazarına güveniyor. Bir fabrika daha olabilir. Kurar mıyız, alır mıyız, henüz belli değil” dedi.


Ticaret Direktörü Çağan Alpas ile birlikte, şirketin Sivas yatırımı hakkında açıklamalarda bulunan CEO Tüzün, Sivas yatırımının aynı zamanda “Sivas’ın bugüne kadar gördüğü en büyük yatırım” olduğunu söyledi. Tüzün’ün verdiği bilgiye göre Votorantim’in Türkiye’deki toplam 3 milyon ton çimento üretim kapasitesinin yüzde 19’unu üreten Sivas fabrikasının payı yüzde 42’ye yükselecek. Temeli haziranda atılacak fabrika, sadece yapım aşamasında 700 kişiye istihdam sağlayacak. Üretime 2017’de başlanacak.

 

 Votorantim Türkiye CEO’su Mustafa Şefik Tüzün şöyle konuştu:


“Bu yatırım şirketin Türkiye’ye güvenini yansıtıyor. Votorantim Cimentos, Türkiye inşaat sektöründeki potansiyel görüyor. Bu yatırım söz konusu olduğunda bir başka aday ülke (Fas) daha vardı. Orada belki daha çabuk geri dönüş olabilirdi. Ancak önceliği Türkiye aldı. Geleceğe güvendiler ve insan kaynağını gördüler. CEO’muz, ‘finansal getiri olacaksa yatırım yaparız ama tek parametremiz bu değil’ dedi. Türkiye’de çalışan kalitesi yüksektir. Diğer birçok ülkeye buradan yönetici gönderebiliyoruz. Bu yatırım aynı zamanda Türkiye çimento sektörüne de büyük bir dinamizm ve rekabet getirecek.”

Votorantim Logosu Görseli