8.01.2013

Mercedes'te 'direksiyon'a Hema geçti

Dünya - Dünya markalarının, otomobillerinde kullandığı pek çok kritik parçayı kendi tasarımıyla üreten HEMA Endüstri, Mercedes-Benz'in Almanya Düsseldorf'taki fabrikasını satın aldı.


Mercedes Benz'in hidrolik direksiyon fabrikasını satın alan HEMA Endüstri, fabrikadaki makine ve teknolojiyi Türkiye'ye getirerek yeni bir direksiyon üretim merkezi kuruyor. 6 ay içinde tamamlanması planlanan fabrika, 70 milyon avro yatırımla, 2013 yılı sonunda Çerkezköy'de üretime başlayacak ve 1000 kişiye ek istihdam yaratacak.


Şirketten yapılan açıkalamada; fabrikanın Hema Endüstri'ye transferinin Ocak 2013 tarihinde başlayacağı ve üretim kapasitesinde önemli bir artış sağlayacağı belirtildi. Hema Endüstri'nin, 2012 yılında başlayıp 2013 yılının sonunda tamamlayacağı bu yatırımla, dünyadaki 3. büyük ticari araç direksiyon üreticisi olacağı bildirildi.


Anlaşma çerçevesinde Hema Endüstri'nin şu andaki mevcut kapasitesi 4 kat artarken, tüm dünyadaki kamyon üreticilerine kalite, maliyet ve sevkiyat avantajlarını beraberinde taşıyan, ticari araç direksiyon üniteleri sağlanacak.


Yatırımın toplam bedeli 70 milyon avro düzeyinde olan bu anlaşmanın sonucunda, Mercedes'e yapılacak direksiyon ihracatından sağlanacak gelirin 2015 sonucunda 50 milyon avro düzeyinde olması bekleniyor.

/Style%20Library/Invest/images/news.png
türkiye; otomotiv sektörü; hema endüstri; mercedes-benz; direksiyon üretimi; hidrolik direksiyon;