8.04.2014

Otomotiv ihracatında 6 yılın rekoru

Yeni Şafak - Otomotiv endüstrisi mart ayında 2 milyar 128 milyon dolarlık ihracatla son 6 yılın en yüksek dış satışına ulaştı. Sektör, özellikle AB ülkelerine son aylarda yakalanan istikrarlı ihracat artışıyla yeni hedeflere odaklandı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, 'Büyüme trendi bizi tatlı bir heyecana sürükledi. 'Acaba bu yıl 23 milyar dolarlık ihracatı yakalayabilir miyiz' duygusu yarattı' dedi.

 

Otomotiv endüstrisi Mart ayı ihracatıyla 2 milyar dolar bandını bir kez daha aştı. Yılın ilk çeyreğinde de 2013'ün aynı dönemine göre yüzde 8 büyüme sağlayarak 5 milyar 546 milyon dolarlık dış satış yakalayan sektör, aynı hızla devam etmesi halinde yeni bir rekoru kovalayacak. 2008 Eylül ayından bu yana en yüksek dış satışına ulaşan otomotiv endüstrisinin AB ülkelerine gerçekleşen yüksek oranlı ihracat artışının da istikrarlı büyüme göstermesi sektörü yeni hedeflere yöneltti.

 

OİB Başkanı Orhan Sabuncu, otomotiv endüstrisi olarak Türkiye'nin toplam ihracatının üzerinde büyüme gösterdiklerini hatırlatarak, Mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artışla 2 milyar 128 milyon dolarlık ihracata imza attıklarını söyledi. Sabuncu, 'Ana ihracat pazarımız olan AB ülkelerinde son aylarda istikrarlı artışlar Mart ayında kendini iyice gösterdi ve yüzde 22 seviyesine çıktı. Bu artışların sürekli hale gelmesi, hatta böyle büyük oranlarda olması bizi tatlı bir heyecanı sürükledi.'Acaba bu yıl 23 milyar dolarlık ihracatı yakalayabilir, hatta yeni bir rekoru kovalayabilir miyiz' duygusu yaratı' şeklinde konuştu.

 

CJ CGV Logosu