11.02.2016

Uluslararası doğrudan yatırımlar 2015'te yüzde 32 arttı

Türkiye'ye yapılan uluslararası doğrudan yatırımlar, 2015'te yıllık yüzde 32 artarak 16,6 milyar dolara yükseldi.

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye'ye yapılan uluslararası doğrudan yatırımlar, 2015'te bir önceki yıla kıyasla yüzde 32 arttı. Böylece geçen yılın toplamında Türkiye'ye gelen uluslararası doğrudan yatırım tutarı 16,58 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Yılın birçok ayında 1 milyar doların üzerinde net doğrudan yatırım girişi yaşanması, küresel mali kriz sonrasında en çok uluslararası doğrudan yatırım girişinin 2015'te gerçekleşmesini sağladı.

Geçen yıl, en çok yatırımı imalat sektörü alırken bunu finansal hizmetler ve ulaştırma sektörleri takip etti. Türkiye'ye gelen uluslararası doğrudan yatırımlarda ilk üç ülke ise İspanya, ABD ve Lüksemburg şeklinde sıralandı. Bu ülkeleri sırasıyla Hollanda, Azerbaycan, Belçika, Rusya, İngiltere, Çin ve Almanya izledi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TYDTA Başkanı Arda Ermut, 2015 yılında seçim süreci ve bazı komşu ülkelerdeki olumsuz koşulların devamına rağmen yatırımcı nezdinde güven tazelendiğini belirtti. Ermut, daha önce de geçen yılın beklentinin üzerinde bir rakamla kapatılacağını ifade ettiklerini anımsatarak, "Böyle de oldu. Uluslararası doğrudan yatırımcı nezdinde Türkiye'nin cazibesi önümüzdeki dönemde daha da artacaktır" değerlendirmesini yaptı.

 

Ermut, Başbakanlık Yatırım Ajansı olarak, nokta atışı stratejilerinin sonuçlarını almaya başladıkları bir yılı geride bıraktıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

 

"Yatırımcılar, iki seçim birden yapılan, komşu ülkelerdeki problemlerden dolayı bölgesel risklerin çok arttığı bir dönemde ülkemize yaptıkları yatırımları önemli bir oranda artırarak Türkiye'ye uzun vadeli baktıklarını göstermiş oldu. Geniş bir perspektiften bakıldığında bu güven ortamının özellikle son 10-12 yılda oluşan güçlü liderlik ve siyasi istikrar ortamında atılan adımlarla önümüzdeki dönemde de bu istikrarın ve yapısal reformların hiç hız kesmeden devam edeceğine duyulan güvenin bir sonucu olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle 64. Hükümet Eylem Planı'nda yer alan reformlar ve yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik atılacak adımlarla ilgili yatırımcılardan edindiğimiz izlenimlere bakarak 2016 yılı için de uluslararası yatırımlarda pozitif bir seyir öngörebileceğimizi düşünüyoruz."


 

Arda Ermut Görseli