17.08.2015

Goldman Sachs, SOCAR'a ortak oldu

Dünya - SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, dünyanın önde gelen yatırım bankalarından Goldman Sachs'ın SOCAR Türkiye'nin yüzde 13 hissesini 1.3 milyar dolar karşılığında aldığını açıkladı.

Söz konusu ortaklığın, gerçekleştirdikleri projelere, şirketlerine ve Türkiye'ye duyulan güvenin karşılığı olduğunu belirten Yavuz, "Elde edilen fon ile Petkim özelleştirme proje finansmanından kalan yaklaşık 1 milyar dolar borcumuzu vadesinden önce ödeme fırsatını yakaladık" dedi.

Hisse satışının, SOCAR Türkiye'nin, güçlü ve borçsuz bir bilançoya sahip olmasına katkı sağlayacağını anlatan Yavuz, diğer yandan da sermaye piyasalarında güçlü halka arz işlemleri gerçekleştirme imkanına kavuşacaklarını kaydetti.

Yavuz, yapılan anlaşma kapsamında, SOCAR Türkiye'nin Goldman Sachs'a önümüzdeki 6 yıl içerisinde gerçekleştirmeyi planladığı halka arz vasıtasıyla hisselerini satma imkanı tanıdığını belirtti.

SOCAR Türkiye'nin ülkedeki portföyünün 20 milyar doları bulduğunu anımsatan Yavuz, şunları  söyledi: 

 

"Türkiye'de yürütmekte olduğumuz 20 milyar dolar yatırım portföyü ile cumhuriyet tarihimizin en büyük sanayici yatırımcısı olduk. 2018 yılında tamamlayacağımız STAR rafinerimiz, limanımız ve entegrasyona dayalı diğer yatırımlarımız ile birlikte Türkiye'nin ikinci büyük holdingi olacağız. Türkiye ve Azerbaycan'ın siyasi iradeleri ile stratejik ortaklığa dönüşen kardeşlik, şirketimizin hayata geçirdiği projeler sayesinde büyük bir ivme kazandı."

Goldman Sachs Logosu Görseli