18.08.2015

100 milyar dolarlık dev yatırımlar tam gaz

Star - Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştıracak toplamda 100 milyar doları aşan İstanbul Finans Merkezi (İFM) Projesi, Avrasya Tüneli, Akkuyu Nükleer Santrali, TANAP Projesi, Türk Akımı, Kanal İstanbul, 3. Köprü, 3. Havalimanı gibi Türkiye’yi dünyanın zirvesine taşıyacak dev projelere ilişkin çalışmalar sürüyor. 
 

Nükleerde trafik yoğun

 

Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu Nükleer Santral Projesi kapsamında, Akkuyu Nükleer Deniz Yapıları’nın temeli atıldı. Ekonomi yönetiminden edinilen bilgilere göre Nisan ayındaki temel atmanın ardından hem Türkiye hem de Rusya tarafı santralden elektrik üretiminin planlanan tarihten öncesine yetiştirmek için görüşme trafiği yürütüyor. Sinop’a kurulacak ikinci nükleer santrale yönelik süreç üzerindeki görüşmeler de devam ediyor. Enerji yönetiminin üçüncü santrale ilişkin yer tespit çalışmaları ise sürüyor. Üçüncü santral ile birlikte toplam üç nükleer santralin maliyetinin 60 milyar doların üzerine çıkacağı hesaplanıyor.

 

Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü

 

Bugüne kadar 49,4 milyon metreküp kazı, 21,6 milyon metreküp dolgu çalışması yapıldı. 31 adet viyadük ile 22 adet altgeçit, 2 adet dere köprüsü ve 28 adet üstgeçidin betonarme imalatları bitirildi. 35 adet menfez ile Riva ve Çamlık tünellerinde çalışmalar sürüyor. 3. Boğaz Köprüsünde otomatik tırmanır kalıp sistemiyle kulelerin betonarme imalatları tamamlanırken her iki yakada da deniz seviyesinden +305,00 m kotuna ulaşıldı. Kule semer döşemesi betonarme imalatı devam ediyor. Öngörülen tamamlanma tarihi 2015.

 

Avrasya Tüneli’nin yüzde 90’ı tamamlandı

 

Asya ve Avrupa kıtasını deniz tabanının altından karayolu ile birleştirecek olan Avrasya Tüneli’nde sona yaklaşılıyor. Göztepe-Kazlıçeşme arasını 100 dakikadan 15 dakikaya indirecek ve İstanbul trafiğinde önemli oranda rahatlatma sağlayacak olan Avrasya Tüneli’nde 3 bin 340 metrelik kazı çalışmalarının bitmesine 440 metre kaldı. İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi’ndeki 3 bin 340 metrelik tünelin yüzde 90’ı tamamlandı. Ulaştırma Bakanlığı projenin 2017 yılı ortalarında bitirilmesini planlarken açılış tarihi erkene çekildi. Tünelin, Ağustos ile Aralık 2016 tarihleri arasında hizmete açılması bekleniyor.

 

Kanal İstanbul’la 2 yeni şehir

 

Türkiye’nin dünyayı kıskandıran vizyon projelerinden Kanal İstanbul’da proje iki bölümde ele alınıyor. Kanal İstanbul için Yüksek Planlama Kurulu onayı çıkarken, yıl sonuna kadar inşaat çalışmalarının başlaması bekleniyor. 15 milyar dolarlık yatırımın yapılacağı Kanal İstanbul için daha önce hazırlanan kentsel tasarım projeleri tekrar ele alınırken, sonrasında imar planı yapılacak. Daha önce 1.2 milyon nüfusun yer alacağı planlanan proje, yoğunluk gerekçesiyle 500 bine çekildi. 250 bin+250 bin kişi veya 300 bin+200 binlik bir şehir kanalın iki yakasına konumlandırılacak. Entegre projelerle Kanal İstanbul’un maliyetinin 50 milyar doları bulacağı hesaplanırken, inşaatında 15 bin kişilik istihdam oluşturulacağı belirtiliyor.

 

TANAP’tan ilk gaz 2018’de

 

Azeri gazını Avrupa’ya taşıyacak TANAP’ın temeli Mart ayında atılmıştı. 10 milyar dolarlık proje hem Avrupa’nın enerji güvenliğini sağlayacak hem de Türk ekonomisine katkısı büyük olacak. Projenin inşaat çalışmalarını tüm hızıyla sürüyor. İlk gaz akışının 2018 yılında başlaması bekleniyor. TANAP Projesi’nin, Türk ekonomisine oluşturacağı yeni iş ve istihdam imkanları ile de önemli katkılar sağlayacağı belirtiliyor. Projenin maliyeti tüm aşamalar bittikten sora 45 milyar doları bulacak. 20 il 67 ilçe ve 600 köyden 5 bin kişilik istihdamla bu proje gerçekleştirilecek.

 

Rus doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak başka bir proje olan Türk Akımı Projesi’nde de koordinatlar verilirken, protokolünde önümüzdeki dönemde atılması bekleniyor. Konuyla ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve ekibi görüşmeleri yürütüyor. Türk Akımı ile Türkiye dünyanın en önemli enerji geçiş noktalarından biri haline gelmiş olacak.

 

İstanbul yeni havalimanı

 

İstanbul’u uluslararası havacılık açısından merkez yapacak 3. havalimanının yapımına ilişkin inşaat çalışmaları devam ediyor. Proje için finansman görüşmelerinde anlaşma sağlanırken 29 Ekim 2017’de ilk etabın tamamlanması öngörülüyor. İlk fazında 70- 90 milyon yolcu kapasitesi olan havalimanına ilişkin jeolojik etüt çalışmaları sürüyor. Projenin tamamlanmasıyla birlikte 165 adet sabit yolcu köprüsü ile 6 pisti bulunan ve 150 milyon yolcu/yıl kapasiteli 4 ayrı terminal binası bulunan Dünyanın en büyük havalimanlarından biri ortaya çıkacak. Projenin maliyeti 10.2 milyar avro.

 

İstanbul Finans Merkezi 20 milyar avro getirecek

 

İstanbul Finans Merkezi (İFM) Projesi’nde ortak alt yapı süreci başlarken, merkezin 2017 yılında bitirilmesi için çalışmalar devam ediyor. İstanbul Finans Merkezi Projesi’nin hayata geçirilmesi halinde toplamda 150 bin kişilik istihdam sağlanarak yıllık 20 milyar avro gelir elde edilebileceği hesaplanıyor. İstanbul’da dünyanın en önemli finans merkezlerinden biri haline gelmiş olacak.

Turkey Vision 2023 Görseli