22.01.2015

İlker Aycı: Türkiye yatırım adası

Türkiye - Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ve Dünya Yatırım Ajansları Birliği (WAIPA) Başkanı İlker Aycı, Türkiye'nin bir "yatırım adası" olarak yeni dönemde de cazibesini devam ettireceğini söyledi. Aycı, Türkiye'ye yapılan uluslararası yatırımları ve Başbakanlık Yatırım Ajansı'nın faaliyetlerini değerlendirdi.


Türkiye'ye yapılan uluslararası doğrudan yatırımların geçen yılın 10 ayında, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,4 artarak 10,05 milyar dolara ulaştığını ifade eden Aycı, şöyle konuştu:


"Madencilik sektörü yatırımları aynı dönemde neredeyse iki katı artış göstererek 250 milyon dolardan 446 milyon dolara yükselmiştir. Ajansımız, gerçekleştirdiği tanıtım faaliyetleri ile bir ağ oluşturarak madencilikte öne çıkan ülkelerin dikkatlerini ülkemizdeki rezervlerin ortaya çıkarılmasına ve yeni projelere çekmeyi ve bu sayede madencilik üretimini ve dolayısıyla sanayi üretimini sürdürülebilir şekilde artırmayı hedeflemektedir. Yapılan tanıtım ve destek faaliyetleri çerçevesinde lojistik, sondaj maliyetleri ve vergi alanlarındaki avantajların yatırımcılara aktarılması söz konusudur. Böylelikle de 2012 yılından günümüze küresel madencilik sektörü düşüşe geçmesine rağmen ülkemizde bu sektörün büyümeye devam ettiğini görmekteyiz. Önceliğimiz, Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerinde bulunacak, ülkemize teknoloji transferi sağlayacak, cari açığın azaltılmasına katkıda bulunacak ve 2023 yılı hedeflerine ulaşılmasında destek olacak yatırımları ülkemize kazandırmak için çalışmalarımıza ara vermeden devam etmektir."
Aycı, çevre ülkelerde meydana gelen siyasi, ekonomik ve toplumsal krizlere rağmen Türkiye'nin "bir yatırım adası" olarak yeni dönemde de cazibesini devam ettireceğini söyledi.


Ajansın 2011-2014 yılları arasında sektör odaklı stratejiler hazırladığını ve özellikle cari açığın temelde geldiği sektörler olan imalat sanayi ve enerji sektörlerine odaklandığını dile getiren Aycı, "Söz konusu çalışmalar neticesinde, 2002-2010 yılları arasında imalat sanayi ve enerji sektörlerinin yüzde 27 olan payı, 2010 ile 2014 yılının Ağustos ayı arasındaki dönemde yaklaşık yüzde 50'ye çıkmıştır" ifadesini kullandı.

İlker Aycı Görseli