24.02.2024

Uluslararası Kuluçka Merkezi İstanbul'da Açıldı

​İslam İş Birliği Gençlik Forumu (ICYF) öncülüğünde kurulan Uluslararası Kuluçka Merkezi (ICC), Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Yatırım Ofisi Başkanı A. Burak Dağlıoğlu, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Enes Eminoğlu, Bilişim Vadisi Genel Müdürü Erkam Tüzgen ve ICYF Başkanı Taha Ayhan'ın katıldığı bir törenle İstanbul'da açıldı.
 
Bakan Kacır açılış konuşmasında, bilgi ve inovasyonun körüklediği dönüşümün beraberinde getirdiği zorlukların üstesinden gelebilen ülkelerin uluslararası görünümü aktif olarak yeniden şekillendirdiğini vurguladı. Bakan Kacır teknoloji geliştirme, inovasyon ve girişimcilik altyapılarını güçlendiren ülkelerin, küresel rekabet alanında lider olarak öne çıktıklarının da altını çizdi.
 
Kuluçka merkezinin Türkiye'nin bölgesel rolünü güçlendirecek bir hikaye oluşturmayı hedeflediğini belirten A. Burak Dağlıoğlu, “Yaklaşık 12 girişim şirketi ile oldukça mütevazı bir başlangıç yaptık ve daha da büyüyebileceğimizden eminim. Geçtiğimiz yıl Türkiye'de erken aşama girişim şirketlerine 700 milyon ABD doları üzerinde yatırım yapıldı. Çok sayıda uluslararası rapora ve endekse göre Türkiye, yakın çevresinde girişim şirketi kurmak için en uygun yer. Sermayeye ve finansmana kolay erişim, İstanbul gibi sofistike bir pazarla bir araya geldiğinde, ürün-hizmet geliştirme ve test etme işlemlerini mümkün kılıyor." dedi.
 
Girişime ilişkin değerlendirmelerde bulunan Taha Ayhan, Türkiye'deki gençlerin Batılı gençlerle aynı seviyede olmakla kalmayıp başka güçlü yönlere de sahip olduğunu belirtti. Erkam Tüzgen ise amaçlarının Türkiye'yi küresel bir teknoloji ve inovasyon merkezi haline getirmek olduğunu kaydetti.
 
Yatırım Ofisi, İslam İş Birliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkeler genelinde gençlerin yenilikçi girişimcilik becerilerini geliştirmek ve zenginleştirmek için tasarlanmış öncü bir girişim olan ICC'nin kilit paydaşlarından biri olarak öne çıkıyor.
" src=
Türkiye; Resilient Partner; startup; girişimcilik; kuluçka merkezi