16.02.2024

Türk-Suudi Arabistan İş ve Yatırım Forumu İstanbul'da Toplandı

​Yatırım Ofisi ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), İstanbul'da 2. Türkiye - Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu'na ev sahipliği yaptı.
 
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Halid bin Abdulaziz el-Falih, Suudi Arabistan Turizm Bakanı Ahmed el-Hatib, Yatırım Ofisi Başkan A. Burak Dağlıoğlu ve DEİK Başkanı Nail Olpak'ın katılımıyla düzenlenen forum, iki ülkenin hükümet yetkililerinin ve iş dünyasından üst düzey yöneticilerinin yanı sıra 1.000'in üzerinde Suudi ve Türk firmasını bir araya getirdi.
 
Bakan Şimşek, açılış konuşmasında Türkiye'nin çok yönlü ekonomisinin ve Suudi Arabistan ile turizm, altyapı ve savunma alanlarındaki doğal sinerjisinin altını çizdi. Şimşek, Türkiye'nin turizm sektöründe kaydedilen çarpıcı büyümeye dikkat çekerek, ülkenin 2022 yılına kadar küresel turizm sıralamasında 4. sıraya yükseldiğini vurguladı.
 
Çevre sorunları ve sürdürülebilir turizm konusunda küresel farkındalığın arttığına dikkat çeken Bakan Ersoy, Türkiye'nin üç aşamalı bir Sürdürülebilir Turizm Sertifika Programı başlatmak üzere Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) ile ortaklık yaptığını da belirtti. 
 
Bakan el-Falih, etkinlikte yaptığı konuşmada, forumun Suudi Arabistan ile Türkiye arasında güçlü ekonomik fırsatlar sunduğunu belirterek, “Suudi Arabistan, Suudi Vizyon 2030 hedeflerine ve ulusal yatırım stratejilerine ulaşmak için Türkiye ile iş birliğini sürdürecek." dedi.
 
Ayrıca Bakan el-Hatib, turizmin hem Türkiye hem de Suudi Arabistan için birinci öncelik olduğunu ve Suudi hükumetinin havaalanı, karayolları ve demiryolları da dahil olmak üzere mobilite altyapısına sürekli yatırım yaparak turizmi kolaylaştırmaya kararlı olduğunu yineledi.
 
Yatırım Ofisi Başkanı Dağlıoğlu, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin güçlendiğine işaret ederek, ikili ticaret hacminde geçen yıl yüzde 10'un üzerinde ciddi bir artış yaşandığına dikkat çekti.
" src=
Türkiye; Suudi Arabistan; forum; yatırım; ticaret