19.04.2024

Türkiye ve Tanzanya Üst Düzey Toplantıda 6 Mutabakat Zaptı İmzaladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tanzanya Devlet Başkanı Samia Suluhu Hassan'ı Ankara'da ağırladı. Burada ortak bir basın toplantısı düzenleyen iki devlet başkanı huzurunda, biri Yatırımların Teşviki ve Kolaylaştırılması Konusunda İş Birliğine ilişkin olmak üzere, Türkiye Yatırım Ofisi ve Tanzanya Yatırım Merkezi arasında düzenlenen altı mutabakat zaptı imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tanzanya'nın Türkiye'nin Doğu Afrika'daki en önemli ortaklarından biri olduğunun altını çizerek, ilişkilerin kazan-kazan ilkesi çerçevesinde sürekli geliştirilmesine vurgu yaptı.
 
İkili ticaretin ve yatırımların artırılması üzerine yoğunlaşılan görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2003'te 11 milyon ABD dolarından 2023'te 345 milyon ABD dolarına yükselen ikili ticaret hacmindeki önemli büyümeyi vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ticarete ilişkin gerçek potansiyelin mevcut rakamların üzerinde olduğunu da belirtti. Her iki lider de ikili ticaret hacmini yakın gelecekte 1 milyar ABD dolarına çıkarma konusundaki kararlılıklarını dile getirdi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk müteahhitlerin üstlendiği projeler açısından Tanzanya'nın Afrika'da üçüncü, Sahraaltı Afrika'da ise en büyük pazar konumunda olduğunun altını çizerken, Türk şirketlerinin altyapı gibi çeşitli alanlardaki önemli yatırımlarından duyduğu gururu da ifade etti.
 
Başkan Hassan ise Tanzanya'nın iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirme konusundaki kararlılığını yineleyerek Türkiye'nin değerli bir ortak olduğunu belirtti. Başkan Hassan ayrıca, iki liderin toplantısında görüşülen, çeşitli sektörlerdeki ilerlemelerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
 
Ortak basın toplantısında, yatırım, eğitim ve diaspora politikası gibi çeşitli sektörleri kapsayan altı anlaşma Türkiye ve Tanzanya tarafından imzalandı. Bu kapsamda Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Zeynel Kılınç ve Tanzanya Yatırım Merkezi Genel Müdürü Gilead Teri, yatırımların teşvik edilmesi ve kolaylaştırılmasını amaçlayan bir Mutabakat Zaptı imzaladı.
" src=
UYD; Yatırım; Türkiye; Resilient Partner; Tanzanya; Doğu Afrika