4.07.2014

30 ülkenin uçağı Türkiye’de tamir edilecek

Hürriyet - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 550 milyon dolar maliyetle yapılan Türk Hava Yolları Havacılık Bakım Onarım Merkezi’ni (HABOM) açtı. Başbakan Erdoğan, iki aşamadan oluşan bu yatırımın tüm finansmanın THY öz kaynaklarıyla karşılanmış olmasının önemli olduğunu belirterek, “Toplam 7 bin kişinin çalışacağı, yılda 1,5 milyar dolar ciro elde edilmesi beklenen bu tesisle, ülkemizin havacılık tarihinde yeni bir sayfa, yeni bir dönem açılmış oluyor. Bu tesisin hizmete girmesiyle Türkiye artık uçak bakım onarım ve tasarımda da iddialı bir konuma yükselmiş oluyor” dedi.


“12 yıl önce yola çıkarken ‘Hava yolunu halkın yolunu yapacağız’ dedik. Çünkü uçaklarla seyahat etmek ülkemde her vatandaşımın imkanı değildi” diye konuşan Erdoğan şunları söyledi: “Bu şartları oluşturmak, geliştirmek kolay olmadı. Malum 26 havaalanımız vardı ama şimdi 52 oldu. Bu ağ daha da genişleyecek. Dolayısıyla benim vatandaşım evinden arabasına, taksiye bindiği zaman yarım saatlik bir mesafede en uzak bir yerde havaalanına ulaşabilir hale gelecek. Bu, ‘vakit nakittir’ noktasından, zamanın en iyi şekilde değerlendirildiği dünyamızda Türkiye’nin yakaladığı bir nokta olacaktır. Eski Türkiye’de hava yolu ulaşımı ayrıcalıklı, gelir seviyesi yüksek kesimlerin kullandığı bir lükstü. Bugün lüks otobüs firmalarını fiyatıyla uçakla yolculuk yapılıyor.”


Açılan HABOM’da sadece THY uçaklarının bakım onarımının yapılmayacağını kaydeden Erdoğan, “30 ayrı ülkenin uçakları da burada bakım onarıma girecek. Belki ilerde daha da artacak. Bu sizi merkezileştiriyor, buranın bir cazibe merkezi olmasını arttırıyor. Bütün bunlar Türkiye’nin dünyadaki şanını arttırıyor. Büyük ülke olmak böyledir. Yeni Türkiye böyle inşa edilecek” diye konuştu.

Uçak Görseli