6.05.2013

İlk 3 ayda 73 şirket el değiştirdi

Hürriyet - Türkiye'de 2013 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşen toplam birleşme ve satın alma işlem sayısı 73, işlem hacmi ise yaklaşık 8 milyar dolar oldu.


Ernst&Young, 2013 yılının ilk çeyrek birleşme ve satın alma rakamlarını açıkladı. Ernst & Young Kurumsal Finansman Bölümü'nün araştırmasına göre, 2012 ilk çeyreğine oranla yüzde 40'lık bir artışla 2013 ilk çeyrekte de Türkiye, yatırımcıların ilgisini çekmeye devam etti.


Yılın ilk çeyreğinde gündem olan kamu kaynaklı işlemlerin başında EnerjiSA'nın kazandığı Toroslar EDAŞ ve Anadolu Yakası EDAŞ ve Torunlar Gıda'nın kazandığı Başkent Doğalgaz özelleştirme ihaleleri geliyor.


Özel sektörde öne çıkan işlemler ise Yapı Kredi Sigorta'nın yüzde 93,95 hissesinin Allianz tarafından satın alınması ve Alternatif Bank'ın yüzde 70,84 hissesinin Commercial Bank of Qatar tarafından satın alınması oldu. Bu yılın ilk 3 ayında dikkat çeken sektörler ise enerji, imalat, finansal hizmetler ve gayrimenkul şeklinde sıralandı.
Ernst & Young Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Müşfik Cantekinler, konuya ilişkin değerlendirmesinde, "Birleşme ve Satın Alma İşlemleri 2012 Raporu"nda 2013 yılı için birleşme ve satın alma işlem hacmi beklentilerini yaklaşık 25 milyar dolar olarak açıkladıklarını hatırlattı.


Cantekinler , "Özelleştirme işlemleri ve bazı büyük ölçekli özel sektör işlemlerinin gerçekleştiği ilk çeyreği takiben yılın geri kalan kısmında da beklenen özelleştirme işlemleri ve özel sektör işlemlerinin gerçekleşmesi durumunda; 2013 yılı için toplam birleşme ve satın alma işlem hacminin beklentilerimiz paralelinde gerçekleşebileceğini söyleyebiliriz..”, dedi.

Yükseliş İvmesi Gösteren Grafik Görseli