14.01.2015

Türkiye otomotiv üretim üssü oluyor

Dünya - Türkiye hafif ticari araçtan sonra otomobil üretimine de gaz verdi. Hafif ticari araç üretiminde Avrupa’nın zirvesinde yer alan Türkiye, otomobil üretiminde ise ilk beş içine girmeye başardı. OSD, otomotiv sanayiinin 2014'e ilişkin verileri ve gelecek dönem beklentilerini içeren "Yıllık Değerlendirme Raporu"nu açıkladı. Rapora göre, 2014'te daralan iç pazara rağmen yeni yatırımların ve projelerin devreye girmesiyle ihracat ve üretim adetlerinde artış kaydedildi. 

 

Geçen yıl toplam otomotiv pazarı, 2013 yılına göre yüzde 10 azalarak 808 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Söz konusu dönemde toplam otomotiv üretimi yüzde 4 artışla 1 milyon 170 bine yükselerek, 2011 yılındaki 1 milyon 190 binlik rekora çok yaklaştı. Otomotiv sanayii ihracatı da bir önceki yıla göre yüzde 7 arttı ve toplamda 885 bine ulaştı. 

 

Rapora ilişkin değerlendirmelerde bulunan OSD Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, 2014'e otomotiv sektörü için sürpriz sayılabilecek ÖTV artışıyla girildiğini anımsatarak, iç pazarda yılın ilk yarısında bir gerileme olsa da ikinci yarı sonlarına doğru sağlanan toparlamayla otomotiv pazarında yüzde 10'luk bir daralma yaşandığını kaydetti. Toplam üretimde ise gerçekleştirilen yeni kapasite ve yeni model yatırımlarıyla yılı hem ihracat hem de üretimde artışla kapattıklarını aktaran Önen, "Ülkemiz geleceğine çok önemli ve kapsamlı projelerle yatırım yapan sanayimiz, özellikle ihracatta beklediği artışla 2015 yılı ve sonrasına umutla bakıyor" diye konuştu. 

 

Önen, "2014'te yeni yatırımlarla üretim kapasitesi 1,7 milyon adede çıktı. Birkaç yıl içinde bu kapasite 2 milyona çıkabilir. 2014 yılı rekoru otomobil imalatında gerçekleşti, tarihin en çok otomobilini yaptık. 2015'te üretim adedi daha da artabilir. Yeni yatırım projelerin de 2015 sonu ve 2016'da devreye girmesiyle ülkemiz hafif ticari araç üretiminden sonra otomobil üretiminde de Avrupa'da önemli bir merkez olma yolunda" dedi. 

 

Otomotiv sanayii olarak ihracatın 2014'te bir önceki yıla oranla yüzde 7 artarak 22,8 milyar dolara ulaştığını aktaran Önen, otomotiv sanayiinin elde ettiği bu başarıyla Türkiye ihracatına ve ekonomisine katma değer sağlayan sektörler sıralamasında ilk sıradaki yerini koruduğunu söyledi. 

 

Otomotiv Yapımı Görseli