22.07.2015

Dünyadaki her beş dizel enjektöründen biri Türkiye’de üretiliyor

Milliyet - Otomotiv sektörünün dev isimlerinden Bosch, dünyadaki her beş dizel araçtan birinin enjektörünü Bursa’da üretiyor. Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Steven Young, “Bursa fabrikamız Uluslararası ’Dizel Enjektör Geliştirme Ağı’ için çalışan dünyadaki en büyük 2. Ar-Ge merkezi konumunda” dedi.


Young, otomotiv sektörünün, bugün Türkiye ekonomisinde hem üretimde hem de ihracatta lokomotif rol almayı sürdürdüğünü, Türkiye’nin tüm ihracatına bakıldığında sektörün, haziran ayında yüzde 17’lik payla lider konumda bulunduğunu söyledi.


Sadece Haziran ayında otomotiv endüstrisinin 1 milyar 976 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini hatırlatan Steven Young, “Bunun içinde yüzde 41 gibi yarıya yakın bir oran, Bosch olarak bizim de faaliyet gösterdiğimiz en büyük alanlardan biri olan otomotiv yan sanayine ait. Diğer bir bakış açısıyla Türkiye’nin tüm ihracatının yaklaşık yüzde 6-8’lik gibi bir oranını otomotiv yan sanayi gerçekleştiriyor ki, bu oldukça ciddi bir rakamdır. Bursa, özellikle yan sanayi bakımından sektör için önemli bir üretim merkezi olma özelliğini koruyor” dedi.


Dünyadaki her beş dizel araçtan birinin enjektörünün Bursa’da üretildiğine dikkat çeken Young, “Yaklaşık 7 bin kişinin çalıştığı dizel ve benzinli sistemler fabrikalarımızda 30’dan fazla araç markası için üretim gerçekleştiriyoruz. Otomotiv sektörü bugün Bosch olarak bizim de amiral gemimiz. Bu anlamda Bursa, Bosch dünyası içinde öne çıkan bir üretim, Ar-Ge ve ihracat merkezi olma özelliği taşıyor. Bursa fabrikamız ile uluslararası dizel enjektör geliştirme ağı için çalışan dünyadaki en büyük 2. Ar-Ge merkezi konumundayız ve bu konumumuzla dünya dizel sistemlerinin geliştirilmesi alanında söz sahibiyiz” diye konuştu.

Bosch Logo Görseli