25.12.2013

TANAP'taki payımız yüzde 30'a çıktı

Yeni Şafak - Türkiye, bölgenin enerji üssü olma yolundaki adımını genişletti. Türkiye, Şahdeniz-2 sahasından çıkarılacak doğal gazı Avrupa'ya taşımak üzere inşa edilecek Trans-Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı'ndaki (TANAP) hissesini yüzde 10 artırarak yüzde 30'a yükseltti.


Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Başkanı Rövnak Abdullayev, Türkiye'nin, TANAP’taki payının artırılarak yüzde 30'a çıkarıldığını açıkladı. Bir televizyon kanalına konuşan Abdullayev, Türk yetkililerinin TANAP'taki payın artırılması için başvuruda bulunduklarını belirterek, 'Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Türkiye'nin talebini olumlu karşıladı ve onun talimatıyla TANAP'daki pay yüzde 10 artırılarak, yüzde 30 oldu. Konuyla ilgili belgeler hazırlanıyor' dedi.


Öte yandan APA Haber Ajansı, Fransız 'Total' ve Norveç'in 'Statoil' şirketlerinin TANAP'taki pay almaktan imtina ettiklerini duyurdu. Statoil'in projeden yüzde 12, Total'in ise yüzde 5 pay almak istedikleri, fakat TANAP hisselerinin değerinin yükselmesi ile projeye katılmaktan vazgeçtikleri belirtildi. Türkiye'nin payının yüzde 10 artırılmasından sonra TANAP'daki pay oranı yüzde 30 Türkiye, yüzde 70 Azerbaycan olarak şekillenecek.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 17 Aralık'ta düzenlenen 'Şahdeniz 2' yatağından çıkarılacak doğal gazın işletilmesi ve Trans-Adriyatik Doğal Gaz Boru Hattı (TAP) ile Avrupa'ya iletilmesine yönelik nihai yatırım kararının imza töreni için geldiği Azerbaycan'da, Türkiye'nin TANAP'taki hisselerinin artırılmasını talep etmişti.

Tanap Görseli