26.09.2013

Bedelsiz arsa tahsisi 2 yıl daha uzatıldı

Hürriyet - Organize Sanayi Bölgelerindeki (OSB) parsellerin tamamen veya kısmen bedelsiz tahsisleriyle ilgili, 2011 Nisan ayında başlanan ve 2013 Nisan ayında son bulan uygulama Bakanlar Kurulu kararı ile iki yıl daha uzatıldı.


Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 2011 Nisan döneminde başlatılan bedelsiz arsa uygulamasıyla ilgili “Bu uygulama neticesinde OSB’lerdeki 774 adet boş parseli bedelsiz olarak yatırımcılara tahsis ettik. 56 adedinde üretim yapılmaya başlandı, 166 adedinde inşaat devam ediyor, 552 adedi ise proje aşamasında. Bakanlar Kurulu’ndan aldığımız yetki ile OSB’lerdeki bedelsiz arsa tahsisi uygulamasını 2 yıl daha uzatıyoruz” dedi.


Söz konusu teşvik uygulamasının süresinin uzatılması ile ikinci iki yıllık süre içerisinde teşvik kapsamındaki il ve ilçelerde faaliyette olan 196 Organize Sanayi Bölgesinde boş olan 6 bin 258 adet parsel yatırımcılara tamamen veya kısmen bedelsiz olarak tahsis edilebilir durumda olduğunu ifade eden Ergün, “Bu parseller yatırımcılar için son derece cazip. Tahsisi gerçekleşecek bu parsellerin tümünde üretime geçilmesi halinde yaklaşık 250 bin kişiye istihdam imkanı sağlanacak. Bu sayede sağlanacak üretim ve istihdam artışı ile bölgeler arası gelir dağılımı da daha dengeli bir hale gelecek” dedi.

Organize Sanayi Bölgesi Görseli