26.12.2014

Maden sektöründe yabancı yatırımı arttı

TRT Türk - Türkiye'de Ocak-Ekim döneminde madencilik ve taşocakçılığı sektörüne yapılan uluslararası doğrudan yatırım, 114 artışla 446 milyon dolara ulaştı.


Söz konusu sektöre yapılan uluslararası yatırım, geçen yılın aynı döneminde 208 milyon dolar olarak açıklanmıştı.


Ekonomi Bakanlığının, Ekim ayına ilişkin uluslararası doğrudan yatırım verilerinden derlediği bilgilere göre, yılın 10 aylık döneminde elektrik, gaz ve su alanına yapılan uluslararası doğrudan yatırımlar 1 milyar 55 milyon dolar oldu. Verilere göre, bu dönemde madencilik ve taşocakçılığı sektörü ile elektrik, gaz ve su alanına yapılan uluslararası doğrudan yatırımlar ise 1 milyar 501 milyon dolar olarak gerçekleşti.


Ocak-Ekim döneminde madencilik ve taşocakçılığı sektörüne yapılan uluslararası doğrudan yatırım, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 114 artarak 446 milyon dolara ulaştı.


Aynı dönemde tüm sektörlere yapılan uluslararası doğrudan sermaye girişi 6 milyar 866 milyon doları buldu. Enerji alanlarına yapılan sermaye girişi, toplam sermaye girişinin yüzde 20'den fazlasını oluşturdu.


Öte yandan elektrik, gaz ve su alanında faaliyet gösteren uluslararası sermayeli şirketlerin sayısı bin 78 olurken, bu rakam madencilik ve taşocakçılığı sektöründe 684 olarak belirlendi.

Ekskavatör Görseli