27.12.2011

Frost & Sullivan: Türkiye 2012'de büyümenin kilit ülkesi olacak

​Araştırma ve danışmanlık kuruluşu Frost & Sullivan Türkiye Direktörü Philipp Reuter, Türkiye'nin 2012'ye dönük uluslararası büyüme planları açısından 'kilit ülke' olmasını, önlerinde büyük fırsatlar duran yerli şirketlerin verimli iş ortaklıkları kurmalarını beklediklerini kaydetti.

Reuter, Türkiye'nin 2011 yılını değerlendirdiği ve 2012 beklentilerini açıkladığı yazılı açıklamasında, 2011 ekonomisinin küresel ölçekte zorlu geçtiğini, ancak Türkiye'nin başta otomotiv, savunma ve yenilenebilir enerji olmak üzere çeşitli sektörlerde başarılı olduğunu, göz önünde olan sektörel başarıların yanı sıra tekstil sektörünün yeniden sahne almasıyla perakende piyasasında istikrarlı bir büyüme kaydedildiğini gözlemlediklerini belirtti. Otomotiv sanayine yönelik daha spesifik temeller atıldığı ve tedarikçiler açısından önemli beklentiler oluştuğunu, savunma programlarında ise doğrudan yabancı sermayeye cazip gelecek önemli gelişmeler kaydedildiğini ifade eden Reuter, yenilenebilir enerji sektöründe başta güneş ve hidroelektrik olmak üzere 2012 yılında büyümeyi etkileyecek cazip bir noktaya ulaşıldığını vurguladı.

Reuter, söz konusu faktörlerin Türkiye'nin uzun vadeli eğilimlerden biri olan tersine beyin göçüyle sonuçlanacağını belirterek, "Dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteren nitelikli ve deneyim sahibi Türk uzmanlar, 2012 yılında üst düzey pozisyonlarda görev almak üzere yurda dönecek, beraberlerinde bilgi birikimlerini de getireceklerdir. Bu gelişme, alım gücü açısından Türkiye'deki ücret altyapısının ve alım gücünün gelişmiş ülkelerle eşit düzeye ulaşması anlamına gelecektir. Tersine beyin göçü aynı zamanda stratejik kentleşme projelerine hız kazandıracak, şirketler kentsel bölge ve beldelere yönelik yeni iş modellerine odaklanmaya başlayacaktır" ifadelerini kullandı.
/Style%20Library/Invest/images/news.png
Türkiye; ekonomik büyüme; küresel büyüme 2012; frost sullivan; frost sullivan türkiye; türkiye 2012 beklentiler